Adversara Simonei Halep i-a transmis un mesaj clar sportivei noastre după meci. Ce a spus la finalul partidei

Simona Halep, locul I WTA, a învins-o, luni, cu scorul de 6-2, 6-1, pe belgianca Elise Mertens, locul 16 WTA, calificându-se pentru a treia oară în sferturile de finală ale French Open.

“Simona a fost mult prea puternică pentru mine. A servit foarte bine, jucând extrem de agresiv, cu multe lovituri bine plasate. Nu a fost foarte mare diferenţa faţă de Madrid. Simona e o jucătoare de top şi nu m-am putut ridica la nivelul ei.

Este o luptătoare, se apără foarte bine şi atacă de fiecare dată când are ocazia. Cu nivelul de joc pe care l-a arătat, sigur că are prima şansă la câştigarea Roland Garros” – a spus Elise Mertens.

În faza următoare, Simona Halep va evolua cu germana Angelique Kerber, locul 12 WTA, sau cu jucătoarea franceză Caroline Garcia, locul 7 WTA.

Calificarea în sferturi este recompensată la Roland Garros cu un premiu de 380.000 de euro şi cu 430 de puncte WTA.

Afla mai multe despre: simona halepteniselise mertens,