Adversarele României din grupă, Germania şi Olanda, sunt în semifinalele EURO U21. Cum arată tabloul careului de aşi

Naţionalele Portugaliei şi Germaniei s-au calificat, luni seară, după prelungiri, respectiv lovituri de departajare, în semifinalele Campionatului European de tineret.

La finalul a 90 de minute de joc, Portugalia şi Italia erau la egalitate, scor 3-3.  În prelungiri, portughezii s-au impus, scor 5-3. Pentru portughezi au punctat Mota '6, '31, Ramos '58, Jota '109 şi Conceicao '119, în timp ce pentru italieni au înscris Pobega '45+1, Scamacca '60 şi Cutrone '89.

După 90 de minute, Danemarca şi Germania erau la egalitate, 1-1. După 120 de minute de joc, scorul era 2-2, astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.

Pentru Danemarca au marcat Faghir, în minutul 69, şi Nelsson '108 (penalty), în timp ce pentru nemţi au punctat Nmecha '88 şi Burkardt '100.

La loviturile de departajare, s-a impus Germania, scor 6-5.

În semifinale, la 3 iunie, Portugalia va juca împotriva Spaniei, iar Germania va întâlni Olanda.

Afla mai multe despre: germania