Anunţul aşteptat de toată lumea. Zlatan Ibrahimovic a dezvăluit ce are de gând să facă după ce Suedia a ratat prezenţa la Mondial

Zlatan Ibrahimovic (40 de ani) nu are de gând să se retragă după ce naţionala Suediei a ratat calificare ala Cupa Mondială din Qatar 2022. Atacantul vrea să mai joace atâta timp cât va fi la un nivel fizic bun şi corpul îi va permite să intre pe teren.

Suedia a fost învinsă de Polonia, scor 2-0, în finala barajului pentru calificarea la Campionatul Mondial din Qatar. Zlatan a intrat pe teren în ultimele 10 minute, dar n-a reuşit să-şi ajute echipa să obţină ceva mai mult din duelul cu polonezii lui Robert Lewandowski.

După partidă, Zlatan a luat cuvântul şi a anunţat că n-are de gând să se retragă din naţională sau din fotbal, chiar dacă are 40 de ani. "Ibra" vrea să mai joace atâta timp cât corpul îi dă semne pozitive atunci când intră pe teren:  "Sper să pot continua atât timp cât voi fi într-o formă fizică bună şi îmi voi putea aduce contribuţia la echipa naţională", a spus Ibrahimovic într-un interviu după meci, citat de site-ul UEFA.

"Ibra" nu a intrat în joc decât în ultimele zece minute ale meciului cu Polonia, când scorul era deja 2-0.

"Toată lumea este decepţionată, este normal atunci când pierzi. Toţi ne doream să jucăm la Cupa Mondială. A fost un meci echilibrat, am avut ocazii să înscriem, dar şi ei au avut. În repriza secundă, ei au marcat foarte repede şi noi am încercat să egalăm. Meciul se putea încheia foarte bine şi cu o victorie pentru noi", a afirmat atacantul echipei AC Milan.

Afla mai multe despre: ibrahimovicanuntretrageresuedia