"Ar putea fi povestea turneului!" Cuvinte uriaşe pentru Halep, după o calificare superbă în sferturi. Ce scrie site-ul oficial al AO

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale Australian Open, după o nouă prestaţie entuziasmantă, de aceată dată în faţa lui Naomi Osaka.

Liderul WTA s-a impus clar, 6-3, 6-2, după un meci în care nu i-a dat nicio şansă adversarei şi în care a depăşit în stil de mare campioană momentele dificile.

Iar elogiile curg la adresa Simonei, inclusiv pe site-ul oficial al Australian Open. "Halep a pus piciorul în prag!", notează australienii, care precizează că "povestea de rezistenţă şi putere mentală arătată de Halep la ediţia din 2018 a Australian Open s-ar putea dovedi a fi povestea turneului".

LIVE | Simona Halep Vs Karolina Pliskova, în sferturi la Australian Open! Când se joacă meciul. Avantaj clar pentru Simona în întâlnirile directe

"Aţi putea spune că Halep n-ar mai trebui să fie "în viaţă" la acest turneu! A fost condusă cu 5-2 în primul set al meciului din primul tur cu australianca Destanee Aiava şi şi-a dat peste cap glezna înainte să închidă cumva meciul în două seturi. În continuare accidentată, a supravieţuit celor trei mingi de meci avute de galanta Lauren Davis, înainte de a se impune cu 15-13 într-un al treilea set epic [...]

Acea bătălie de aproape patru ore a pregătit terenul pentru o confruntare cu Osaka, în turul 4, cu mulţi specialişti pronosticând că puternica jucătoare de 20 de ani va încheia drumul favoritei principale.

Totuşi, Halep a ajuns pe arena Margaret Court şi a jucat cel mai bun meci al turneului, părând incredibil de proaspătă şi deplasându-se mai bine decât în meciurile precedente, pentru o victorie impozantă"
, notează site-ul ausopen.com.

În sferturi, Halep o va întâlni pe câştigătoarea partidei dintre cehoaicele Barbora Strycova şi Karolina Pliskova.

Afla mai multe despre: simona halepnaomi osakaaustralian opensferturi