Atletico Madrid a câştigat duelul cu Alaves printr-un penalty transformat de Gameiro

La Liga

Diego Simeone a mai câştigat un meci cu 1-0, graţie golului marcat de Gameiro din penalty în repriza secundă. Alaves este salvată de la retrogradare şi a facut un meci bun împotriva lui Atletico, care nu a avut mari ocazii, în afara celor ale lui Diego Costa si Fernando Torres de la finalul primei reprize.

Meciul a prins viaţă în ultima jumătate de oră, când Alaves putea deschide scorul după un şut a lui John Guidetti, minge salvată de tânărul portar, Alex Werner. Nici Atletico nu s-a lăsat mai prejos, Vitolo a oferit replica printr-o minge care a lovit bara.

În minutul 70, Mubarak Wakaso l-a faultat pe acelaşi Vitolo în careu şi le-a oferit o şansă importantă celor de la Atletico să deschidă scorul, însă Fernando Pacheco a reuşit să îl blocheze pe Torres.

Atletico a mai obţinut un penalty, 10 minute mai târziu, când Wakaso a lovit mingea cu mâna în propriul careu. De data aceastaa, Gameiro nu a mai iertat-o pe Alaves şi a transformat lovitura de la 11 metri.

Meciul retur Atletico Arsenal este joi, 3 mai, în direct pe Telekom Sport 1.