Au încurcat Rapidul în Giuleşti şi nu se opresc aici: ”Cu acest joc, vom deveni adversarul de temut din campionatele trecute”. Când va reveni Mailat

Antrenorul principal din acte al celor de la FC Botoşani, Mihai Ciobanu (63 de ani), a tras concluziile după remiza scoasă de moldoveni pe terenul celor de la Rapid Bucureşti.

FC Botoşani a reuşit un egal cu Rapid, scor 2-2, în Giuleşti, în etapa a treia din Superliga României.

Giuleştenii au deschis scorul în minutul 14, dintr-un penalty transformat de Dugandzic.

FC Botoşani a replicat prin ocaziile lui Pinson şi Dican, iar în repriza secundă a reuşit să egaleze, prin Pinson, în minutul 51.

În minutul 59, moldovenii au reuşit să treacă în avantaj, la golul lui Eduard Florescu. Rapid a egalat în minutul 82, când Dugandzic a reuşit dubla.

În minutul 85, Alexandru Ioniţă a şutat pe lângă poartă din poziţie excelentă, iar Horaţiu Moldovan a scos şutul lui Camara, în minutul 90+1 şi partida s-a încheiat cu scorul de 2-2.

La finalul meciului, Mihai Ciobanu, antrenorul din acte al moldovenilor, a reacţionat şi a punctat faptul că speră ca Botoşaniul să redevină echipa de temut din anii trecuţi.

De asemenea, acesta a precizat şi când este aşteptată revenirea lui Sebastian Mailat, golgheterul echipei în sezonul precedent.

”Încercăm să-i mobilizăm pe jucători, acolo în arenă e greu, e competiţie, e adversitate, iar de pe margine încercăm să-i ajutăm.

Suntem la început de campionat, încă avem multe modificări în cadrul clubului. Cu acest joc, vom deveni adversarul de temut care am fost în campionatele trecute.

Ne aşteptăm jucătorii care sunt în recuperare. Unii vin după 10 zile, două săptămâni, trei săptămâni, unii chiar şi la finalul anului.

(n.r. despre Mailat) Cred că până la iarnă nu poate intra”, a declarat Ciobanu, după meci.

Rapid are cinci puncte şi este pe locul 4, în timp ce FC Botoşani are două puncte şi ocupă poziţia a 12-a.

Afla mai multe despre: botosanimihai ciobanurapidsebastian mailat