Barcelona şi-a luat revanşa după eliminarea din sezonul trecut şi a umilit-o pe Juventus

Noul sezon al Ligii Campionilor a debutat la Telekom Sport. În cel mai aşteptat meci al serii, Barcelona a spulberat-o pe Juventus, finalista din sezonul trecut, cu 3-0.

Eliminată în sferturi de Juventus în sezonul trecut, Barcelona şi-a luat revanşa în prima etapă din grupele noului sezon. Măcinaţi de absenţe, torinezii au început ezitant partida de pe Camp Nou, însă au rezistat până în minutul 45. Messi a marcat primul său gol în faţa lui Buffon şi a deschis scorul chiar înainte de pauză.

În partea a doua, catalanii au mai marcat de două ori. Rakitic a dublat avantajul, apoi Messi a realizat "dubla", iar Barcelona conduce grupa, la egalitate cu Sporting Lisabona. Portughezii s-au impus cu 3-2 în deplasarea de la Olympiakos

FC Barcelona - Juventus 3-0

Au marcat: Messi '45, '69, Rakitic '56

Echipele de start

FC Barcelona (4-3-3): Ter Stegen - Semedo, Piqué, Umtiti, Alba - Rakitić, Busquets, Iniesta - Dembélé, Suárez, Messi
Rezerve: Cillessen, Denis Suarez, Mascherano, Paulinho, Deulofeu, Sergi Roberto, Andre Gomes
Indisponibili: Arda

Juventus (4-3-2-1): Buffon - De Sciglio, Barzagli, Benatia, Rugani, Alex Sandro -  Matuidi, Pjanić - Bentacur, Dybala, Douglas Costa - Higuaín
Rezerve: Szczesny, Asamoah, Rugani, Sturaro, Bernardeschi, Merio, Caligara
Indisponibili: Cuadrado, Marchisio, Khedira, Chiellini, Mandžukić

Afla mai multe despre: fc barcelonajuventusliga campionilorchampions leaguefotbal international