Ca o adevărată campioană. Victorie superbă a Irinei Begu, revenire incredibilă în meciul cu una dintre favorite la Australian Open

Irina-Camelia Begu, locul 40 WTA, a învins-o, cu scorul de 3-6, 6-4, 8-6, pe rusoaica Ekaterina Makarova, locul 33 WTA şi cap de serie numărul 31, calificându-se în turul al doilea de la Australian Open.

Românca a revenit după ce a fost condusă cu 6-3, şi 4-0. După ce Begu a câştigat şapte game-uri la rând de la acest scor, rusoaica a trecut din nou la conducere, în decisiv, având avantaj de 4-1 şi 5-2. Makarova a servit pentru meci, la 5-3, dar Begu a obţinut break-ul, apoi a egalat. Cu încă un break, la 6-6, Begu s-a impus cu 8-6, în decisiv, după trei ore şi un minut de la start.

Makaraova, 29 de ani, fostă ocupantă a locului 8 WTA, a jucat în semifinale în 2015, la Melbourne, an în care a trecut de Simona Halep în sferturi, înainte de a fi eliminată de Maria Şarapova.

Cea mai bună performanţă a Irinei Begu la AusOpen este calificarea în optimi, în 2015. Anul trecut, ea a fost învinsă în turul al doilea.

În faza următoarea Begu, 27 de ani, va evolua cu croata Petra Martici, locul 81 WTA, care a trecut în primul tur de sportiva belgiană Alison Van Uytvanck, locul 77 WTA, cu scorul de 7-6 (5), 6-3. Begu şi Martici nu s-au mai întâlni până în prezent.

Într-un alt meci din turul I, Monica Niculescu, locul 99 WTA, a fost învinsă, cu scorul de 6-4, 7-5, de Mona Barthel (Germania), locul 53 WTA, după o partidă care a durat o oră şi 49 de minute.

Calificarea în manşa a doua este recompensată la Australian Open cu un premiu de 80.000 de dolari australieni (52.000 de euro) şi cu 70 de puncte WTA. Jucătoarele eliminate în primul tur vor primi 50.000 de dolari australieni (32.500 de euro) şi 10 puncte WTA.

Afla mai multe despre: irina begumonica niculescuaustralian openmakarovavan uytvanck