Ce victorie! Simona Halep a învins-o clar pe Osaka şi e în "sferturi" la Melbourne. Meci cu Karolina Pliskova pentru semifinale

UPDATE | Simona Halep şi-a aflat adversara din sferturile Australian Open! Liderul WTA o va întâlni pe Karolina Pliskova (Cehia), care în turul 4 a trecut de compatrioasa sa Barbora Strycova, în trei seturi, scor 6-7, 6-3, 6-2.

Simona Halep s-a calificat în faza sferturilor de finală de la Australian Open, învingând-o clar pe japoneza Naomi Osaka, scor 6-3, 6-2. Adversara Simonei eliminase în tururile precedente două jucătoare de TOP 20.

LIVE | Simona Halep Vs Karolina Pliskova, în sferturi la Australian Open! Când se joacă meciul. Avantaj clar pentru Simona în întâlnirile directe

În următoarea rundă, Simona se va duela cu învingătoarea meciului Barbora Strycova (cap de serie 20) - Karolina Pliskova (cap de serie 6). Halep s-a calificat pentru a treia oară în sferturi la Australian Open. Până acum nu a reuşit niciodată să ajungă mai sus de această fază.

Calificarea în sferturile de finală este recompensată la Australian Open cu un premiu de 440.000 de dolari australieni (aproape 288.000 de euro) şi cu 430 de puncte WTA.

Anul trecut, Halep a fost eliminată de americanca Shelby Rogers, cu 6-3, 6-1, în primul tur. Cea mai bună performanţă a Simonei Halep la Melbourne este calificarea în sferturi, în 2014 (înfrângere în faţa sportivei slovace Dominika Cibulkova) şi 2015 (eliminată de rusoaica Ekaterina Makarova).

08:55 - Halep face un nou break şi ia primul set în 42 de minute 6-3
08:49 - Încă un game pentru Halep, care se apropie de câştigarea primului set 5-3
08:45 - Break pentru Simona la capătul unui game în care japoneza a greşit mult! 4-3
08:40 - Game dificil, traversat însă cu bine de Simona. Osaka a avut multiple mingi de break 3-3
08:06 - Osaka a câştigat tragerea la sorţi şi a ales  să servească prima
07:50 - S-a încheiat şi cel de-al treilea meci de pe Margaret Court Arena. Partida Simonei va începe în jurul orei 08:10.

UPDATE: S-a stabilit ora la care Simona Halep va juca împotriva lui Naomi Osaka. Liderul WTA va juca luni, după ora 08:00. Va fi ultimul meci care se va juca pe Margaret Court Arena, în ziua a opta a turneului. Ceea ce înseamnă că cel mai devreme ar putea începe de la ora 08:00. Înaintea meciului Simonei se vor juca o partida de dublu-feminin, una de simplu-masculin şi una de simplu feminin.

Acum, Simona Halep se pregăteşte pentru meciul cu Naomi Osaka, locul 72 WTA. Însă, timpul petrecut pe teren în meciul cu Lauren Davis şi-a spus cuvântul. Imediat după victorie, la conferinţa de presă, Simona Halep a recunoscut că nu se simte prea bine, după accidentarea suferită la gleznă în meciul din primul tur, cu Destanee Aiava.

Naomi Osaka s-a calificat pentru prima dată în carieră în optimile de finală ale turneu de Grand Slam. Japoneza cu orgini haitiene a învins-o în turul al treilea pe favorita gazdelor, Ashleigh Barty, locul 18 WTA şi cap de serie numărul 16, cu scorul de 6-4, 6-2.

Australian Open: Simona Halep - Naomi Osaka | Cine este Naomi Osaka "Mini-Serena"

Japoneza de 20 de ani are un joc agresiv şi unul dintre cele mai puternice servicii din circuitul feminin. Asemănarea cu fostul lider mondial i-a adus porecla de ”Mini-Serena”. Până la actuala ediţie de la Australian Open, Naomi Osaka nu trecuse niciodată de turul al treilea la un turneu de Grand Slam.

Viitoarea adversară a Simonei Halep a ocupat locul 40 în octombrie 2016, cel mai bun din cariera ei.  Primul serviciu al japonezei ajunge până la 180 de kilometri pe oră. Osaka are un joc agresiv şi loveşte foarte bine mingea cu reverul.

Halep vs Osaka - două întâlniri directe, ambele câştigate de Simona

Simona Halep şi Naomi Osaka vor lupta, luni, pentru un loc în sferturile turneului de la Australian Open. Până acum, cele două s-au mai întâlnit de două ori, ambele partide fiind câştigate de sportiva noastră. Mai întâi, în 2016, în turul al treilea de la Roland Garros, Halep s-a impus în trei seturi, scor 4-6, 6-2, 6-3, apoi, anul trecut, a repetat performanţa, în turul al doilea al turneului de la Miami, scor 6-4, 2-6, 6-3.

Afla mai multe despre: simona haleplauren davisgrand slamaustralian opennaomi osaka