Chelsea, în finala Cupei Angliei. Duel de vis cu Liverpool, pe Wembley

Chelsea este cea de-a doua echipă calificată în finala Cupei Angliei, acolo unde o va întâlni pe Liverpool.

Chelsea Londra s-a calificat, duminică, în finala Cupei Angliei, astfel că va lupta pentru trofeu cu Liverpool.

Chelsea a trecut în semifinale de Crystal Palace, scor 2-0. Au marcat rezerva Loftus-Cheek, în minutul 65, şi Mount, în minutul 76.

Meciul a fost unul controlat de gruparea lui Thomas Tuchel, care a punctat ambele goluri după pauză.

Sâmbătă, Liverpool a eliminat în penultimul act pe Manchester City, campioana în exerciţiu din Premier League, scor 3-2.

Trupa lui Jurgen Klopp a condus cu 3-0 la pauză. Formaţia lui Pep Guardiola a marcat de două ori în actul secund, dar a fost prea târziu pentru o revenire de senzaţie.

Finala Cupei Angliei va avea loc în data de 14 mai, pe stadionul Wembley, din Londra.

Chelsea şi Liverpool s-au mai întâlnit de două ori în campionat (1-1 şi 2-2) şi în finala Cupei Ligii Angliei, acolo unde ”cormoranii” s-au impus la penalty-uri.

Anul trecut, trofeul a fost câştigat de Leicester City, care a învins-o în finală chiar pe Chelsea, scor 0-1.

Golul lui Youri Tielemans a adus singurul astfel de trofeu din istoria fostei campioane a Angliei.

Afla mai multe despre: chelseafa cup