Cine spune că handbalul se joacă în 7? FOTO | Câţi jucători a avut pe teren Potaissa Turda la meciul cu Focşanigalerie foto

Handbal

Fază inedită petrecută în ultima etapă a Ligii Zimbrilor, în timpul partidei dintre CSM Focşani şi Potaissa Turda, scor 28-36.

În timpul reprizei secunde, liderul campionatului a avut la un moment dat 8 jucători pe teren în acelaşi timp, ceea ce reprezintă evindent o încălcare a regulamentului, din moment ce handbalul e un sport jucat în şapte.

O situaţie similară s-a petrecut în vară, chiar în finala Ligii Naţionale de handbal masculin, dintre Dinamo şi CSM Bucureşti. Atunci, roş-albii au folosit şapte jucători în ultimul minut al meciului al doilea, în condiţiile în care aveau un jucător eliminat. CSM cerut atunci rejucarea meciului (decis după aruncările de la 7 metri), însă FRH a decis să păstreze rezultatul înregistrat pe teren.

Afla mai multe despre: turdapotaissaopt jucatori