Cosmin Olăroiu a terminat campionatul din China cu 12 meciuri consecutive fără înfrângere. Pe ce loc s-a clasat Jiangsu Suning

Campionate

Jiangsu Suning, echipa antrenată de Cosmin Olăroiu, a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia Tianjin Tianhai, în etapa a 30-a, ultima, a campionatului de fotbal al Chinei.

Au marcat Wu Xi, în minutul 10, şi Alex Teixeira, din penalty în minutul 68. Oaspeţii au jucat în inferioritate numerică din minutul 58, în urma eliminării lui Sun Quibin.

Juangsu Suning a terminat campionatul pe locul 4, cu 53 de puncte. Ultima infrângere suferită de Olăroiu pe banca lui Jiangsu a fost in luna iulie. Chinezii au 12 meciuri la rând fără înfrângere, dintre care opt câştigate, inclusiv contra noii campioane, Guangzhou. Campioană a devenit Gunagzhou Evergrande, cu 72 de puncte, urmată de Beijing Guan, cu 70 de puncte, şi de Shanghai SIPG, cu 66 de puncte.

Echipa antrenată de Fabio Cannavaro a câştigat a opta oară titlul, după ediţiile din 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 şi 2017.

Au retrogradat Shenzhen FC şi Beijing Renfe.

Afla mai multe despre: cosmin olaroiuchinajiangsu suning