Ei sunt cei doi fotbalişti remarcaţi de Adrian Ilie: "Aşa trebuie să arate echipa în fiecare meci"

Echipa națională

România a câştigat meciul cu Andorra, scor 4-0, graţie golurilor marcate de Nicolae Stanciu, Ianis Hagi, Răzvan Marin şi Florinel Coman. În urma succesului de pe Arena Naţională, Adrian Ilie a dezvăluit că echipa naţionala ar trebui să aibă doi titulari de bază.

"Mi-a plăcut atitudinea jucătorilor. Au împins jocul în fiecare minut. Asta ne-a lipsit în Belarus. Chiar şi în minutul 80 atacam. Am impresia că doi jucători trebuie să joace permanent: Ianis Hagi şi Nicolae Stanciu.

Pentru că aceşti doi jucători, în orice moment, pot să deblocheze meciul cu o execuţie. Sunt singurii care pot face asta. Ei doi deblochează meciul. Au mereu încredere în ei, iar Ianis, ca al doilea vârf, se simte cel mai bine.

Echipa din meciul cu Andorra trebuia să joace şi în Belarus. Stanciu şi Hagi ar trebui să joace în spatele atacantului. Să fie cât mai aproape de poartă. Bine, poate nu cu Elveţia, dar sigur în restul meciurilor" , a declarat Adrian Ilie la fanatik.ro.

România - Andorra 4-0

Echipa naţională a României a învins, duminică seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 4-0 (3-0), selecţionata Andorrei, într-un meci din grupa I de calificare la Campionatul European din 2024. Tricolorii ocupă primul loc în grupă, cu 16 puncte, cu unul mai mult decât Elveţia.

• ROMÂNIA: H. Moldovan – Sorescu, R. Drăguşin (Ad. Rus 46), A. Burcă, Bancu – R. Marin (Cicâldău 59), N. Stanciu (M. Marin 65) – Moruţan, I. Hagi (Alibec 65), Fl. Coman – Bîrligea (Mihăilă 59). SELECŢIONER: Edi Iordănescu
  • ANDORRA: Iker Alvarez - Jesus Rubio (De Pablos 64), M. Vales, Llovera, San Nicolas - M. Garcia (Pomares 86), E. Vales (Jordi Rubio 76), Rebes (Pujol 86), Cervos - M. Vieira, A. Sanchez (Bernat 64). SELECŢIONER: Koldo Álvarez

Afla mai multe despre: romania