Eliza Buceschi a intrat mai greu în joc, dar a făcut o repriză secundă extraordinară: ”Poate ar trebui să vin cu jumătate de oră mai devreme la sală”

CM Handbal

Naţionala de handbal feminin a României a învins duminică, la Trier, reprezentativa Sloveniei, scor 31-28 (14-14), în cea de-a doua partidă din grupa A a Campionatului Mondial din Germania, şi este lider, cu 4 puncte.

Eliza Buceschi, una dintre jucătoarele care au făcut parte din lotul României şi în 2015, când România obţinea medalia de bronz, a vorbit la finalul partidei despre evoluţia naţionalei noastre în meciul cu Slovenia.

”Am mai spus şi anul trecut. Poate ar trebui să vin cu o jumătate de ora înainte la sală. Am început mai slab şi eu şi echipa, dar am crezut în noi şi până la final a ieşit aşa cum ne-am propus.

Apărarea nu cred că a funcţionat în prima repriză, dar am reuşit în cele din urmă să le anihilăm. Ne aşteptam la asta, am văzut meciul lor de ieri în care au făcut acelaşi joc.

Am trecut la o apărare combinată cu Alice (n.r. - Valentina Ardean-Elisei) care a luat-o om la om şi am mers mult mai bine şi apoi am mers în atac şi totul a fost bine”, a declarat Eliza Buceschi la Telekom Sport.

Afla mai multe despre: eliza buceschicm handbal,