EXCLUSIV | Un component al Generaţiei Aur, dezvăluiri de senzaţie după 23 de ani! Cine este principalul vinovat pentru eşecul cu Suedia: "N-a înţeles nimic"

Echipa națională

Florin Răducioiu, component al Generaţiei de Aur, a stat de vorbă aseară cu suporterii pe Facebook-ul Telekom Sport România, în cadrul rubricii speciale "TU EŞTI REPORTER".

"Dacă Iordănescu l-ar fi schimbat pe Prunea înainte de executarea loviturilor de departajare, sunt convins că Stelea ar fi apărat cel puţin două lovituri de la 11 metri.

Florin, din păcate, psihic era total dărâmat. A fost o greşeală a lui Iordănescu, care, cred eu, că n-a mai înţeles nimic. Aici s-a pierdut meciul acela" - a spus Florin Răducioiu în exclusivitate pentru telekomsport.ro.

România era eliminată dramatic în faza sferturilor de finală de la CM 1994, pierzând la penalty-uri cu Suedia, scor 4-5. A fost 1-1 în timpul regulamentar de joc şi 1-1 în prelungiri, golul nordicilor venind în minutul 115, după o eroare a lui Florin Prunea.

Anghel Iordănescu, selecţionerul de atunci al naţionalei, a făcut o singură schimbare tot meciul, înlocuindu-l pe Dorinel Munteanu cu Basarab Panduru.

Afla mai multe despre: florin raducioiuflorin pruneabogdan steleageneratia de aurromaniasuedia