Favoritele şi-au respectat statutul în Serie A! Victorii pe linie pentru Napoli, Juventus, Roma, Milan şi Lazio

Serie A

N-a fost loc de paşi greşiţi în etapa intermediară din Serie A. Inter a început cu dreptul în meciul de marţi cu Sampdoria, iar granzii din Italia au continuat victoriile şi în meciurile de miercuri.

Formaţiile Lazio Roma şi Napoli, la care evoluează Ştefan Radu şi Vlad Chiricheş, au înregistrat victorii în meciurile disputate, miercuri seară, în etapa a zecea a campionatului Italiei. Lazio a învins în deplasare Bologna, scor 2-1, şi Napoli s-a impus, tot în deplasare, în faţa echipei Genoa, scor 3-2.

La partida Bologna – Lazio, Ştefan Radu a fost integralist şi a primit un cartonaş galben în minutul 72. Şi Vlad Chiricheş a jucat pe toată durata meciului, la Genoa – Napoli.

Rezultate din etapa a zecea a campionatului Italiei:

Atalanta – Hellas Verona 3-0

• Au marcat: Freuler ’50, Ilicic ’59, Kurtic ‘75

Bologna – Lazio Roma 1-2

• Au marcat: Lulic ’50 (autogol) / Milinkovic-Savic ‘4, Lulic ‘29 . În minutul 18, oaspeţii au ratat un penalty prin Immobile.

Cagliari – Benevento 2-1

• Au marcat: Pavoletti ‘9, ‘90+5 / Iemmello ‘90+4 (penalty). În minutul 16, gazdele au ratat un penalty prin Sau. George Puşcaş a fost rezervă la Benevento.

Chievo Verona – AC Milan 1-4

• Au marcat: Birsa ’61 / Suso ’36, Cesar ’42 (autogol), Calhanoglu ’55, Kalinic ‘64

Fiorentina – Torino 3-0

• Au marcat: Benassi ’29, Simeone ’66, Babacar ’75 (penalty). Ianis Hagi a fost rezervă la Fiorentina.

Genoa – Napoli 2-3

• Au marcat: Taarabt ‘4, Izzo ’76 / Mertens ’14, ’30, Zukanovic ’60 (autogol)

Juventus – SPAL 4-1

• Au marcat: Berbardeschi ’14, Dybala ’23, Higuain ’65, Cuadrado ’70 / Paloschi ‘34

AS Roma – Crotone 1-0

• A marcat: Perotti ’10 (penalti). Bogdan Lobonţ a fost rezervă la gazde, iar la Crotone Adrian Stoian a intrat pe teren în minutul 80.

Sassuolo – Udinese 0-1

• A marcat: Barak ‘32

Afla mai multe despre: italiaserie aetapamilaninterjuventusnapoliromastefan raduchiriches