FC Lugano s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Elveţiei. Victorie dramatică în prelungiri!

UEFA Europa League

FC Lugano, adversara FCSB în grupele Ligii Europa, a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 3-2, după prelungiri, echipa din liga a patra Schotz, calificându-se în sferturile de finală ale Cupei Elveţiei.

Lugano a condus cu scorul de 1-0, prin reuşita francezului Bnou Marzouk, din minutul 54, dar a fost egalată în minutul 90, de Aziri. În prelungiri, ungurul Vecsei i-a adus din nou pe oaspeţi în avantaj, în minutul 92. Apoi Lugano a rămas în zece jucători, după eliminarea autorului primului gol, în mintul 97. Schotz a egalat în minutul 105, prin Gansler, dar croatul Domen Crnigoj a marcat golul calificării formaţiei Lugano, în minutul 118.

În sferturile de finală ale competiţiei, FC Lugano va întâlni echipa Grasshoppers Zurich.

FCSB şi Lugano s-au întâlnit la 28 septembrie, în Elveţia, meci câştigat de vicecampioana României cu scorul de 2-1, iar returul va avea loc în data de 7 decembrie, la Bucureşti, în grupa G a Ligii Europa.

Afla mai multe despre: luganofcsbeuropa leaguecupa elvetiei