Final de an cu eliminare. Halep nici nu a intrat în turneu când o altă româncă a fost scoasă din joc

Jucătoarea de tenis Irina Maria Bara a fost eliminată în primul tur al calificărilor la turneul de la Shenzhen (China), cu premii de 750.000 de dolari.

Bara, locul 184 mondial, a fost învinsă de elveţianca Stefanie Voegele, poziţia 174 WTA, scor 6-4, 6-3.

Meciul a durat o oră şi 38 de minute.

Simona Halep, numărul 1 mondial, va evolua la acelaşi turneu, în compania americancei Nicole Gibbs, în primul tur al competiţiei. Halep şi sportiva americană de pe locul 110 WTA se vor întâlni în premieră.

Tot în premieră va fi şi întâlnirea dintre Mihaela Buzărnescu, locul 59 WTA, şi vecina de clasament, Maria Şarapova, poziţia 60 în ierarhia mondială.

Afla mai multe despre: irina maria barasimona halepshenzenchinaeliminaremaria sharapova