FOTO | Cum a reuşit Olanda revenirea miraculoasă cu Germania! Ce bileţel genial le-a dat Koeman olandezilorgalerie foto

Germania a condus cu 2-0 în meciul cu Olanda, dar ”portocala mecanică” a reuşit să revină fantastic în ultimele cinci minute şi confruntarea s-a terminat la egalitate, scor 2-2.

La final, pe gazon a rămas un bileţel. Nemţii l-au ridicat şi aşa au aflat ce s-a întâmplat în ultimele minute.

Pe acea bucată de hârtie, Ronald Koeman scrisese rapid noua aşezare a echipei şi-l trimisese pe fundaşul Van Dijk pe poziţia de atacant. Quincy Promes, în minutul 85, şi Van Dijk, în minutul 90, au semnat golurile prin care Olanda a reuşit să smulgă un egal în faţa Germaniei.

Mi s-a transmis să merg în faţă, să fiu vârf. Am respectat ce mi-a transmis antrenorul, iar la final sunt mândru că am reuşit să marchez şi că noi am terminat la egalitate”, a spus Van Dijk.

Afla mai multe despre: olandakoeman,