George Puşcaş, pasă de gol pentru Genoa. Atacantul român, meci solid făcut în Cupa Italiei

Internaţionalul român George Puşcaş (27 de ani) a oferit o pasă de gol pentru Genoa în meciul disputat în Cupa Italiei.

Genoa a învins, pe teren propriu, după prelungiri, scor 2-1, formaţia Reggiana, în 16-imile de finală din Coppa Italia.

Veşti bune pentru Edi Iordănescu înaintea meciurilor cu Israel şi Elveţia

Antrenorul genovezilor, Alberto Gilardino, a început meciul de cupă cu Reggiana titularizându-l pe George Puşcaş în atac şi ţinându-l pe banca rezervelor pe Radu Drăguşin.

Într-o primă repriză în care nu au fost multe faze de poartă, oaspeţii au deschis scorul în minutul 37, când a înscris Muhamed Djamanca.

Genoa a egalat în minutul 53, prin Ridgeciano Haps, la o pasă a lui George Puşcaş.

Radu Drăguşin a intrat şi el pe teren, în minutul 55, apoi Puşcaş şi-a încercat tirul la poartă, în minutul 64, şi a ieşit de pe teren în minutul 77, iar cele 90 de minute s-au încheiat la egalitate.

S-a intrat în cele două reprize regulamentare de prelungiri, gazdele reuşind să marcheze în minutul 99 golul victoriei, autor fiind islandezul Albert Gudmundsson.

Genoa s-a impus astfel cu scorul de 2-1, iar în optimile de finală se va înfrunta cu Lazio Roma, la data de 5 decembrie.

Afla mai multe despre: george puscasgenoaradu dragusin