Greu în Europa! Dinamo U19, învinsă la la primul meci din UEFA Youth League

Greu în Europa! Dinamo U19, învinsă la la primul meci din UEFA Youth Leaguegalerie foto

Dinamo București

Debut trist în UEFA Youth League pentru echipa U19 a lui Dinamo, după ce "câinii" au fost învinşi pe teren propriu de croaţii de la Lokomotiva Zagreb, scor 0-2.

În tribunele arenei din Ştefan cel Mare s-a aflat şi tehnicianul echipei mari, Vasile Miriuţă, însă asta nu i-a ajutat prea mult pe roş-albi.

Oaspeţii au deschis scorul prin Kastrati, în minutul 26, iar în repriza secundă Dunic a stabilit scorul final în minutul 52, după ce a transformat un penalty.

Meciul retur se va disputa în Croaţia, pe 18 octombrie.

VIDEO - Dinamo Bucureşti -NK Lokomotiva Zagreb 0-2 (Kastrati 26, Dunic 52 - pen)

UPDATE - 16:00 Probleme cu vântul în Ştefan cel Mare şi un motiv în plus pentru dinamovişti să insiste pentru un nou stadion. Organizatorii au considerat că integritatea jucătorilor şi a antrenorilor celor două echipe era pusă în pericol din cauza rafalelor de vânt şi au decis ca cele două bănci de rezerve să rămână descoperite în timpul meciului.

Puştii antrenaţi de Ilie Poenaru vor fi urmăriti din tribune de tehnicianul echipei mari, Vasile Miriuţă, aflat în căutare de noi talente pentru echipa de seniori.

Iată primul 11 al "câinilor" pentru meciul de astăzi:

M. Eşanu - S. Mişilăricu, Motroc, R. Grigore, Gheţu - L. Gheorghe, M. Vlad - I. Gheorghe (c), F. Vasile, G. Creţu - R. Moldoveanu

"Procentual şansele sunt 50 -50 la sută. Avem informaţii, dar nu-i ştim foarte bine pentru că la acest nivel este mai greu să gaseşti materiale despre adversar. Dar nici ei nu ştiu multe despre noi. Vom vedea ce va fi la momentul jocului, acela este momentul adevărului. Sigur, toate amănuntele astea contează într-o oarecare măsură, dar cel mai important este cum ne prezentăm noi la ora jocului", declara tehnicianul puştilor dinamovişti, Ilie Poenaru, înainte de partida cu Lokomotiva Zagreb.