În sfârşit, s-a terminat şi cu recordul Viktoriei Plzen! Surpriză imensă în Cupa Cehiei după o serie incredibilă

UEFA Europa League

Viktoria Plzen, adversara celor de la FCSB din Europa League, a pierdut, scor 2-3, pe propriul teren, în optimile Cupei Cehei de FC Slovacko.

Cu maximum de puncte în campionat, în 13 etape, Plzen a pierdut primul meci în Cehia în acest sezon. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 19, prin Kubala, dar gazdele, cu o echipă din care au lipsit mai mulţi titulari, au revenit, prin golurile marcate de Hubnik '37 şi Bakos '54. Însă FC Slovacko a egalat în minutul 63, prin Sadilek şi a înscris golul calificării în prelungiri, prin Hofmann ('110).

Antrenorul Pavel Vrba a folosit următoarea echipă: Hruska - Havel, Hejda, Hubnik, Kovarik - Zeman, Zivulic ('54 Ivanschitz), Cermak, Pilar ('70 Petrzela) - Reznícek, Bakos (79. Kolar).

FCSB şi Viktoria Plzen s-au întâlnit la 14 septembrie, scor 3-0, iar returul va avea loc la 23 noiembrie, în Cehia, în grupa G a Ligii Europa.

Afla mai multe despre: viktoria plzencehiaeuropa leaguecupa cehieifc slovackofcsbsteaua