Încă o bombă la Australian Open! Rafael Nadal e OUT din turneu! Condus în decisiv de Cilic, spaniolul s-a retras

Rafael Nadal a părăsit turneul Australian Open în faza sferturilor, după ce s-a retras în setul decisiv al confruntării cu croatul Marin Cilic (cap de serie nr. 6).

• Cilic - Nadal 3-6, 6-3, 6-7 (5), 6-2, 2-0
  • În semifinale, Marin Cilic îl va întâlni pe britanicul Kyle Edmund

Nadal a luat decizia să se retragă într-un moment în care scorul pe seturi era egal, 2-2, iar adversarul său conducea cu 2-0 în "decisiv".

Cei doi sportivi au mers cap la cap până în setul patru, la scorul de 4-1 pentru Cilic, când Nadal a acuzat dureri şi a început să aibă probleme evidente în deplasare. Spaniolul câştigase primul set, scor 6-3, dar Cilic a revenit în al doilea set al confruntării, pe care l-a câştigat cu acelaşi scor (6-3).

Al treilea set a fost decis în favoarea spaniolului, după tie-break, iar Cilic şi-a adjudecat setul 4, scor 6-2.

În decisiv, Cilic a servit primul şi a făcut 1-0, după care a realizat break-ul. Condus cu 2-0, Nadal a decis să se retragă.

În semifinale, Marin Cilic îl va întâlni pe britanicul Kyle Edmund, care a realizat o mare surpriză în sferturi eliminându-l pe Grigor Dimitrov.

Afla mai multe despre: nadalcilicaustralian opensemifinale