Ionuţ Radu, din nou rezervă la Bournemouth. Manchester City - Brighton 2-1. Haaland şi-a revenit. Celelalte rezultate ale zilei în Premier League | VIDEO

Premier League

Ziua de sâmbătă în etapa a noua din Premier League a oferit o nouă mostră de meciuri spectaculoase, goluri multe şi răsturnări de scor incredibile.

Poveşti marca Premier League. 2-0, cel mai periculos scor

Chelsea şi Arsenal au încheiat la egalitate, scor 2-2, în etapa a 9-a din Premier League.

După victoriile cu Fulham şi Burnley, din campionat, şi cu Brighton, din Cupa Ligii, suporterii lui Chelsea au sperat în al patrulea succes consecutiv atunci când formaţia lor favorită conducea cu 2-0 în minutul 48.

Marcaseră Cole Palmer şi Mudryk, aflat la primul gol marcat pe teren propriu în campionat.

Însă Arsenal a presat, a avut ocazii şi a marcat de două ori. Mai întâi a făcut-o Declan Rice, în minutul 77, apoi pe teren a intrat Leandro Trossard, în minutul 78, şi acesta a egalat în minutul 84, din pasa lui Bukayo Saka.

Pe final, ambele echipe au încercat să dea lovitura, dar s-a terminat 2-2.

Arsenal are 21 de puncte, tot atâtea câte are şi liderul, Manchester City, şi e pe locul 2 în campionat. Chelsea este pe poziţia a noua, cu 12 puncte.

Portarul român Ionuţ Radu a fost rezervă neutilizată pentru Bournemouth, în înfrângerea cu Wolverhampton, scor 1-2.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 9-a din Premier League:

• Liverpool – Everton 2-0 (Salah 75, 90+7)
  • Bournemouth – Wolverhampton 1-2 (Solanke 17 / Cunha 47, Kalajdzic 88)
  • Brentford – Burnley 3-0 (Wissa 25, Mbeumo 62, Ghoddos 87)
  • Manchester City – Brighton 2-1 (Julian Alvarez 7, Haaland 19 / Ansu Fati 73)
  • Newcastle – Crystal Palace 4-0 (J. Murphy 4, A. Gordon 44, Longstaff 45+2, C. Wilson 66)
  • Nottingham Forest – Luton Town 2-2 (C. Wood 48, 76 / Ogbene 83, Adebayo 90+2)
  • Chelsea – Arsenal Londra 2-2 (C. Palmer 15, Mudryk 48 / D. Rice 77, Trossard 84)

Afla mai multe despre: premier leaguechelseaarsenalliverpoolmanchester city