”La început am râs de Oţelul Galaţi”. ”Mea culpa” faţă de Dorinel Munteanu după parcursul bun: ”A reuşit” | EXCLUSIV

Oțelul Galați

Echipa Oţelul Galaţi a învins luni seara, în deplasare, scor 4-2, formaţia UTA Arad, în ultimul meci al etapei a 16-a din Superligă.

Laude pentru Dorinel Munteanu după victoria împotriva UTA-ei

Gălăţenii au primit penalti în minutul 1, pentru un  fault asupra lui Teles, iar Cisotti a transformat în minutul 3, deschizând scorul la Arad. Oţelul a rămas sus, în pressing, şi în minutul 5 a marcat al doilea gol, prin Alexandru Pop, lovitură de cap la un corner al lui Cisotti şi o deviere în faţa porţii.

Acelaşi Alexandru Pop a înscris pentru 3-0 în minutul 34, din pasa lui Bodişteanu. şi echipa lui Dorinel Munteanu a intrat la pauză cu un avantaj substanţial. În minutul 53, Pop şi Cisotti au conlucrat pentru golul marcat de Teles, care a înscris pentru 4-0.

În minutul 86 gazdele au reuşit să înscrie, prin Căpuşă, iar Rareş Pop a obţinut un penalti în minutul 90+4, înscriind şi stabilind rezultatul final, 4-2 pentru Oţelul. Victoria îi duce pe gălăţeni pe locul 8, cu 20 de puncte, în timp ce UTA Arad este pe 12, cu 18 puncte.

Dan Udrea: ”Îmi aduc aminte că atunci cand a început campionatul a zis că obiectivul Oţelului este play-off-ul, m-am tâvălit pe jos de râs, recunosc, sincer.

Bogdan Cosmescu: Şi eu!

Basarab Panduru: N-am reţinut aşa ceva, ce treaba avea una cu alta, recunosc (n.r. ironic).

Dan Udrea: Acum are aceleaşi puncte cu Sepsi şi e diferenţă mare de buget. Eu nu ştiu o echipă care să fie sub.

Constantin Zotta: Eu vreau să punctez un lucru, o echipă foarte bine pregătită fizic, disciplinată. Când făcea egaluri nu aveau încrederea în ei, dar acum cu trecerea timpul şi-au dat seama că pot. Să încerce mai mult şi de la etapă în etapă se vede asta!

Basarab Panduru: Aici, Dorinel e numărul unu, ei joacă doar ce vor el, nu îşi dă nimeni aici cu părerea, e disciplină acolo. Nimeni nu face că ştie el, face ce zice Dorinel Munteanu”.

Echipele care au evoluat:

• UTA ARAD: Fl. Iacob - Diogo Rodrigues, Ibrahima Conte, Stolnik, D. Dumitraşcu (Căpuşă 46) - Marcelo Freitas (Marku 46) – Stahl (Cooper 71), Fabry (R. Pop 71), C. Mihai, Micovschi (Ofosu 46) – Luckassen. ANTRENOR: Mircea Rednic
  • OŢELUL: Dur-Bozoancă - Zhelev, J. Cisse, Lovric, Miguel Silva - Zivulic – Maciel (Adăscăliţei 84), Teles (I. Neagu 83), Cisotti (Jardan 68), Bodişteanu (R. Tănasă 75) - Al. Pop (Fatai 68). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

Afla mai multe despre: dorinel munteanuoţelul galaţiuta arad