Lecţie de fotbal pentru Wenger! City trece de Arsenal şi rămâne lider detaşat în Premier League. VIDEO | Vezi toate golurile

Manchester City rămâne neînvinsă în Premier League şi după derby-ul cu Arsenal, câştigat cu 3-1, după 90 de minute în care oamenii lui Pep Guardiloa le-au predat o lecţie de fotbal elevilor lui Arsenal.

După un start bun de meci, Arsenal nu a mai contat, iar meciul a părut la discreţia lui Manchester City.

Kevin De Bruyne a deschis scorul în minutul 19 al partide, iar Kun Aguero a majorat diferenţa imediat după pauză (50), din penalty.

Arsenal a părut să revină în meci după golul lui Lacazette (65), însă tunarii nu au găsit forţa să egaleze. Au marcat tot oamenii lui Guardiola, prin Jesus (74).

S-a terminat 3-1, iar City e lider detaşat în Anglia, cu 31 de puncte dintr-un maxim de 33.

VIDEO - Aici ai fazele din Chelsea - Manchester United

Manchester City - Arsenal 3-1 (De Bruyne 19, Aguero 50 - pen, Jesus 74 / Lacazette 65)

• Man. City: Ederson - Walker, Stones, Otamendi, Delph - Fernandinho - Sterling, Silva, De Bruyne, Sane - Aguero
  • Arsenal: Cech - Bellerin, Koscielny, Monreal, Kolasinac - Xhaka, Coquelin - Ramsey, Ozil, Iwobi - Sanchez

Min. 74 GOOOL Manchester City! Înscrie Jesus, după o pasă a lui David Silva. Spaniolul se afla însă într-o poziţie suspectă de ofsaid când a primit balonul

Min. 65 GOOOL Arsenal! Lacazette îi readuce pe tunari în meci, după o pasă a lui Ramsey

Min. 50 GOOOL City! Sterling cade după un duel în careu cu Monreal şi de dictează penalty! Kun Aguero, cel mai bun marcator din istoria lui City, execută şi nu ratează ţinta. E 2-0 şi cetăţenii iau o opţiune serioasă pentru câştigarea meciului

PAUZĂ

Min. 34 Raheem Sterling îşi bate joc de o fază excelentă de atac a cetăţenilor şi stârneşte furia lui Guardiola.

Min. 19 GOOOL City! Trupa lui Guardiola deschide scorul prin Kevin De Bruyne, probabil cel mai bun om al lui City în acest start de sezon.

Min. 11 Ce ratare pentru City! Fază superbă de atac a cetăţenilor, încheiată cu pasa lui Sane pentru Sterling, care are toată poarta goală în faţă, dar nu reuşeşte să reia balonul în plasă!

Min. 7 Început de meci bun pentru Arsenal, care pune presiune pe gazde şi se menţine în jumătatea adversa de teren.

Min. 1 A început partida

Moment istoric pentru Aguero! Argentinianul a fost premiat înainte de meci după ce a devenit cel mai bun marcator din istoria lui Manchester City. Atacantul a înscris în victoria cu Napoli (4-2) cel de-al 178-lea gol în tricoul lui City

Guardiola are doi absenţi pentru acest meci: Kompany şi Mendy. La Arsenal nu vor juca Ospina, Welbeck şi Mustafi, în timp ce Cazorla nu e recuperat după o accidentare care l-a ţinut mult timp departe de gazon.

În ultimele 9 meciuri dintre cele două în toate competiţiile, City a câştigat unul singur. Echipa lui Guardiola are 20 de goluri marcate în ultimele 4 meciuri de pe teren propriu în acest sezon de Premier League.

Afla mai multe despre: livevideomanchester cityarsenal