Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al statului Singapore

Formula 1

Pilotul britanic Lewis Hamilton de le Mercedes a câştigat Marele Premiu al statului Singapre, a XVI-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de australianul Daniel Ricciardo de la Red Bull şi de al doilea pilot Mercedes, finlandezul Valtteri Bottas.

Hamilton s-a impus în prima cursă nocturnă desfăşurată pe pistă umedă.

Pe locul 4 s-a clasat spaniolul Carlos Sainz jr. de la Torro Rosso, al cincilea a trecut linia de sosire mexicanul Serio Perez de la Force India, iar britanicul Jolyon Palmer de la Renault a fost al şaselea. Palmer a obţinut primele puncte în acest sezon.

Pe locurile 7-10 s-a clasat în ordine belgianul Stoffel Vandoorne de la McLaren-Honda, canadianul Lance Stroll de la Williams, francezul Romain Grosjean de la Haas şi un alt francez, Esteban Ocon de la Force India.

Piloţii nu au parcurs cele 61 de tururi prevăzute pentru această cursă, ci doar 57 de tururi. MP de la Singapore a fost oprit după ce s-a atins limita celor două ore stabilite de regulament pentru durata unui Grand Prix. Duminică, au trecut linia de sosire 12 dintre cei 20 de piloţi care au luat startul.

În urma acestor rezultate, Hamilton (263 de puncte) îşi extinde la 28 de puncte avansul în clasamentul piloţilor faţăd e Vettel (235 puncte).