Liga franceză vrea rezilierea contractului cu Goal Control, compania care a realizat tehnologia pe linia porţii

Liga Franceză de Fotbal vrea să rezilieze contractual cu Goal Control, compania germană care a realizat tehnologia pe linia porţii (goal line technology), după ce s-au semnalat noi probleme, miercuri, la meciuri din Cupa Ligii Franţei, informează Le Figaro.

Potrivit sursei citate, miercuri au fost probleme legate de această tehnologie la partidele Amiens – Paris Saint-Germain şi Angers – Montpellier, din sferturile Cupei Ligii.

La Amiens – PSG, scor 0-2, Rabiot a înscris un gol evident cu capul în minutul 78, însă arbitrul l-a validat după câteva minute, deoarece ceasul său nu a vibrat.

La Angers – Montpellier, scor 0-1, Congre a trimis mingea în bară în minutul 45, însă atunci arbitrul a simţit că îi vibrează ceasul, astfel că a cerut asistenţă video.

Probleme cu tehnologia pe linia porţii au fost şi în decembrie, la partide din Ligue 1.

Afla mai multe despre: goal controlcupa ligii franţeiliga franceză de fotbal,