VIDEO | Dortmund-Real Madrid 1-3 | Gol fabulos marcat de Bale, ”dublă” Ronaldo. Aubameyang a puncat pentru Borussia

Borussia Dortmund şi Real Madrid au oferit un meci absolut fantastic, cu patru goluri marcate, şanse mari irosite şi o greşeală uriaşă de arbitraj

Real Madrid a câştigat cu 3-1 meciul cu Borussia Dortmund şi are punctaj maxim după primele două runde. De cealaltă parte, Borussia e pe ultimul loc în grupă, fără punct obţinut, şi are şanse mari să rateze calificarea în primăvara europeană.

Balul a fost deschis în minutul 18 de Greth Bale. Galezul a primit o centrare perfectă de la Carvajal şi l-a învins pe Burki cu un şut fabulos, direct în vinclu. Până la pauză nu s-a mai modificat tabela, dar cele două echipe s-au întrecut în ratări colosale.

Aubameyang s-a pierdut cu firea la o fază în care a scăpat singur şi a fost prins de Sergio Ramos, în timp ce Ronaldo a ratat o ocazie mare, după o combinaţie superbă cu Isco.

După pauză au venit şi golurile. Mai întâi punctează Ronaldo, după ce e servit ideal de Bale, dar la patru minute iese la rampă şi Aubameyang, care îl învinge pe Navas din interiorul careului şi reduce din handicap.

Emoţii sunt risipite pe final de acelaşi Cristiano Ronaldo. La al 150-lea meci în Liga Campionilor, lusitanul bifează ”dubla” cu un şut tare, la colţul scurt, care îl  surprinde pe Burki.

FINAL | Dortmund-Real 1-3

Min. 79: GOL REAL MADRID! Cristiano Ronaldo face ”dubla” cu un şut la colţul scurt

Min. 75: Isco face o fază superbă, dar şutul său e blocat de Burki

Min. 67: Aubameyang trece din nou pe lângă gol. Mingea trimisă de el trece puţin pe lângă poartă

Min. 63: Contraatac năucitor al Realului, însă finalizarea lui Modrici e pe direcţia lui Burki.

Min. 62: Castro scapă singur cu Navas, dar se împiedică şi Dortmund ratează o oportunitate foarte bună

Min. 54: GOL BORUSSIA! Aubameyang îi ia faţa lui Ramos şi îl învinge pe Navas!

Min. 50: GOL REAL! Bale îl serveşte ideal pe Ronaldo, iar portughezul nu ratează!

Min. 46: Varane scoate de pe linia porţii mingea trimisă de Yarmolenko.

Min. 45: O nouă şansă imensă pentru Real Madrid.  Sergio Ramos trimite cu capul, din şase metri, puţin pe lângă.

Min. 44: Ocazie URIAŞĂ ratată de Cristiano Ronaldo! Şutul său trece puţin pe lângă poartă

Min. 30: Aubameyang nu profită de o situaţie favorabilă şi e blocat de Ramos.

Min. 18: GOL FABULOS marcat de Bale! Galezul finalizează impecabil o centrare a lui Carvajal.

Min. 14: Fază controversată! Ramos respinge mingea de pe linia porţii, arbitrul nu acordă nimic.

Min. 12: O nouă oportunitate pentru spanioli! Scăpat singur, Ronaldo preferă o pasă spre Bale, dar galezul nu ajunge la timp.

Min. 10: Şansă uriaşă pentru Real Madrid! Carvajal nu pasează în faţa porţii, iar şutul său e reţinut de Burki

Min. 5: Start mai bun pentru nemţi! Borussia s-a instalat în jumătatea Realului

Min. 1: A început partida

ECHIPELE DE START:

Dortmund: Bürki - Piszczek, Papastathopoulos, Toprak, Toljan - Castro, Şahin, Götze - Yarmolenko, Aubameyang, Philipp.

Real Madrid: Navas - Carvajal, Varane, Ramos, Nacho - Modrić, Casemiro, Kroos - Bale, Ronaldo, Isco.

Avancronica partidei:

Cristiano Ronaldo va atinge meciul cu numărul 150 în Liga Campionilor, o dată cu partida de marţi seara, disputată în Germania. Lusitanul are 110 goluri marcate, fiind golgheterul all-time al competiţiei! Dortmund merge ceas în Bundesliga, având un singur gol primit în cele şase etape, însa în UEFA Champions League nu se poate lăuda cu acelaşi lucru. Doar după primul meci, cel cu Tottenham, Borussia a primit trei goluri, pierzând cu 1-3. Real Madrid a debutat în faţa unui adversar modest, APOEL, pe care l-a invins cu 3-0. După acest succes, campioana Europei a fost învinsă de Betis în campionat, scor 1-2. De partea cealaltă Dortmund a legat trei victorii consecutive după înfrângerea cu Tottenham: 5-0 cu FC Koln, 3-0 cu Hamburg şi 6-1 cu Gladbach.

Benzema, Vallejo, Kovacic şi Marcelo nu vor juca la Real Madrid din cauza accidentărilor. De partea cealaltă, Dortmund nu poate conta pe cinci fotbalişti, toţi accidentaţi: Durm, Guerreiro, Reus, Schmelzer, Rode.