VIDEO | Dinamo pierde în faţa Chiajnei şi ratează o nouă şansă de a urca în play-off

Dinamo a pierdut, astăzi, scor 2-3, în faţa Concordiei Chiajna, într-un meci restant, ce ar fi trebuit să se dispute în urmă cu o săptămână, dar a fost reprogramat din cauza vremii nefavorabile de la cea vreme.

Dinamo - Chiajna 2-3 (Rivaldinho 12, Anton 47 / Batin 30, Bumba 64, Batin 83)

Debutul de meci din Ştefan cel Mare nu a adus mari ocazii.

În minutul 12, Salomao a trecut de doi adversari, în flancul stâng al terenului şi i-a pasat foarte bine lui Rivaldinho, care a împins mingea în plasa porţii apărate de Bălgrădean.

În minutul 30, după o greşeală a lui Romera, Batin scapă spre poarta dinamovistă şi-l execută pe Penedo cu un şut la colţul lung.

Dinamo a început foarte bine partea secundă, ducând rapid scorul la 2-1, în minutul 74, prin Anton. A urmat o perioadă cu multe ratări, atât de o parte cât şi de cealaltă.

Bumba readucea egalitatea pe tabelă, după o fază individuală de toată frumuseţea, în minutul 64.

Batim face dubla, în minutul 83. Manasse deviază cu capul şi Batim împinge mingea în poartă, din doi metri şi stabileşte rezultatul final, scor 3-2.

FINAL

Min. 83 GOOOL Chiajna! Batin o aduce pe Chiajna în avantaj. Batin împinge mingea în plasa porţii dinamoviste după o centrare venită de la Manasse.

Min. 76 Schimbare la Chiajna! Iese Bumba, intră Pena.

Min. 64 GOOOL Chiajna! Bumba marchează un gol de generic, după o fază individuală creată în marginea careului de 16 metri.

Min. 57 Ocazie pentru Dinamo! Mahlanagu şutează puternic, dar Bălgrădean respinge în corner.

Min. 47 GOOOL Dinamo! Anton o readuce pe Dinamo în avantaj.

PAUZĂ

Min. 43 Ocazie pentru Dinamo! Centrarea lui Hanca a fost respinsă în corner de Bălgrădean.

Min. 39 Ocazie pentru Chiajna! Marc trimite periculos spre poarta lui Penedo, după o lovitură de colţ.

Min. 37 Deaconu primeşte cartonaş galben pentru simulare.

Min. 30 GOOOL Chiajna! Batin marchează pentru Concordia Chiajna. Eroare în apărarea lui Dinamo, Batin scapă spre poarta dinamovistă şi-l execută pe Penedo cu un şut la colţul lung.

Min.  21 Cartonaş galben pentru Ionuţ Nedelcearu.

Min. 12 GOOOL Dinamo! Rivaldinho împinge minge în poartă, după o fază foarte frumoasă creată de Salomao.

Dinamo şi Concordia s-au mai întâlnit de 12 ori în Liga 1, de şapte ori s-au impus bucureştenii, de trei ori au câştigat ilfovenii, iar două jocuri s-au terminat la egalitate.

ECHIPELE  DE START

DINAMO: Penedo - Romera, Nedelcearu, Katsikas, St. Filip - Mahlanagu, Anton - Hanca, Rivaldinho, Salomao - Nemec
Rezerve: Brănescu, Bokila, Oliva, Şerban, Nascimento, Longher
Antrenor: Vasile Miriuţă

CHIAJNA: Bălgrădean – Albu, A.Marc, Manasse, Fota – Bucşa, Deaconu – Grădinaru, Bawab, Bumba – Batin
Rezerve: Caparco, Babici, Răsdan, Cristescu, Dobrosavlevici, Pena, Marin
Antrenor: Ion Moldovan

Primele confruntări au avut loc în ediţia 2011-2012, când Dinamo a câştigat acasă cu 2-0 (Dănciulescu, Bakaj) şi în deplasare cu 3-1 (Alexe dublă, Petrovici autogol, respectiv Ilie Iordache).

În stagiunea 2012-2013, cele două au înregistrat o remiză albă la Chiajna în tur (antrenori Ilie Stan / Dario Bonetti), iar în retur "alb-roşii" au învins cu 2-0 (Axente, Cosmin Matei).

Au urmat alte două victorii trecute în contul lui Dinamo, ambele în sezonul 2013-2014,  2-1 în Bucureşti (George Ţucudean, Dragoş Grigore / Onduku) şi 3-1 pe terenul ilfovenilor (Rus, Matei, Ţucudean / Welington).

Afla mai multe despre: vasile miriutadinamoconcordia chiajnaliga 1