VIDEO | CSM Poli Iaşi - Concordia 3-1. Supergoluri Platini şi Cristea! Echipa lui Stoican a egalat-o pe Dinamo în clasament

CSM Poli Iaşi a învins pe teren propriu pe Concordia Chiajna, scor 3-1, în primul meci al etapei a 16-a.

Moldovenii au avut iniţiativa încă din start şi au încercat să construiască, avându-i pe Pedro Mendes, Platini şi Jo în prim-plan. Însă prima mare ocazie a fost a oaspeţilor, prin Bud (25). În ultimele secunde ale primei reprize, Pedro Mendes a ratat o ocazie imensă: şut peste poartă, dintr-o poziţie bună.

După pauză, gazdele au avut nevoie de doar 4 minute pentru a deschide scorul. Acţiune superbă a lui Qaka, pasă perfectă şi Pedro Mendes n-a mai iertat. Ieşenii s-au desprins după o execuţie senzaţională. Platini a executat la colţul scurt, precis, o lovitură liberă şi l-a păcălit pe portarul Caparco.

În minutul 72, echipa lui Moldovan a revenit în joc. La un corner, Manasse a deviat cu capul o minge, iar din faţa porţii, Batin a marcat al optulea său gol din acest sezon.

În ultimele secunde, ieşenii s-au desprins. Schemă excelentă la o fază fixă, iar Cristea a închis tabela cu un şut puternic.

Cu această victorie, Iaşi o egalează pe Dinamo la puncte, 21, în timp ce Concordia rămâne cu 17.

CSM Poli Iaşi - Concordia 3-1 (Pedro Mendes 49, Platini 67, An. Cristea 90+2 / Batin 72)

Min 90+5 - Final de meci

Min 90+2 - Goool Chiajna! 3-1. Schemă la fază fixă, Andrei Cristea scapă singur şi înscrie cu un şut puternic

Min 72 - Goool Chiajna! 2-1. Batin reduce din diferenţă! A reluat în plasă mingea deviată de Manasse şi l-a egalat pe Gnohere în clasamentul golgheterilor

Min 67 - Goool Iaşi! 2-0. Platini înscrie direct din lovitură liberă, cu o execuţie la colţul scurt

Min 62 - Caparco iese greşit pe o centrare în 7 metri, iar Frăsinescu reia cu capul peste poartă

Min 49 - Goool Iaşi! Pedro Mendes scapă pe poartă şi îl învinge pe Caparco, cu o execuţie cu latul. Pasa de gol i-a aparţinut pe Qaka, autorul unei acţiuni de senzaţie

Min 46 - A început repriza secundă

Min 45+1 - Pauză

Min 45+1 - Pedro Mendes primeşte o pasă în poziţie foarte bună, dar trimite peste poartă

Min 33 - Lovitură liberă pentru Iaşi. Platini execută în zid

Min 25 - Ocazie mare pentru Chiajna! Bud reia cu capul puţin peste poartă

Min 1 - Jo încearcă un şut de la mare distanţă, mingea nu trece departe de poartă

Min 1 - Horaţiu Feşnic fluieră startul meciului

• CSM Poli Iaşi: Kelava - Sin, Mihalache, Frăsinescu, Bădic - Qaka, Cioinac - Platini, Pedro Mendes, Panţîru - Jo
  • Rezerve: Axinte, Kizito, Danale, Jagodinskis, Chelaru, S. Cisse, An. Cristea
  • Chiajna: Caparco - Patache, A. Marc, Albu, Fota - Bucşa, Deaconu - Grădinaru, Bawab, Batin - Bud
  • Rezerve: Isvoranu, Bumba, V. Gheorghe, Babic, Dobrosavlevici, Manasse, M. Cristescu

Concordia Chiajna a trecut peste forma excelentă care a urmat imediat după instalarea lui Ion Moldovan în fruntea echipei ilfovene. La un moment, dat Concordia avea o serie de patru victorii consecutive: 2-1 cu Sepsi, 3-2 cu Dinamo, 1-0 cu Voluntari şi 3-0 cu ACS Poli Timisoara.

LIVE VIDEO CSM Poli Iaşi - Concordia Liga 1 Telekom Sport 1

În momentul de faţă, gruparea din Chiajna se prezintă după două înfrângeri consecutive: 1-2 cu CSU Craiova în campionat şi 0-3 cu Astra Giurgiu în saisprezecimile de finala ale Cupei Romaniei. Vineri, seara, de la ora 20:45, Concordia joacă în deplasarea de la CSM Poli Iaşi, o echipa care vine după două victorii consecutive: 2-1 cu FC Argeş în Cupa Romaniei şi 2-0 cu Gaz Metan în Cupa României.

Meciurile disputate pe teren propriu de gruparea moldavă au avut o medie ridicată de goluri. Mai exact, patru din ultimele cinci au avut de la trei goluri în sus.

LIVE VIDEO CSM Poli Iaşi - Concordia Liga 1 Telekom Sport 1. meciul se dispută vineri seara, începând cu ora 20:45.

Afla mai multe despre: live videoconcordiaiasiliga 1telekomsport