VIDEO | CSM Poli Iaşi o învinge clar pe Juventus Bucureşti! Trupa lui Stoican închide anul spectaculos

Poli Iaşi a învins-o fără drept de apel pe Juventus Bucureşti, scor 3-1, în prima partidă a zilei din Liga I. Echipa lui Stoican a bifat a opta victorie a sezonului, în timp ce lanterna roşie a Ligii I se află la a 15-a înfrângere.

Platini a deschis scorul în minutul 11, dar oaspeţii au reuşit să restabilească egalitatea în minutul 26, prin Călinţaru. Totuşi, a fost 1-1 doar două minute, pentru că apărarea trupei din Colentina a cedat în minutul 28 din nou. A punctat Sin, iar la pauză s-a intrat cu scorul de 2-1.

Partea a doua s-a desfăşurat după acelaşi scenariu, cu Poli Iaşi în atac, iar al treilea gol a venit la cinci minute de la reluare. Cisse l-a învins pe Stoian cu un şut din interiorul careului, iar ieşenii n-au mai presat până la final.

În urma acestui rezultat, Iaşiul a ajuns la 30 de puncte, dar nu mai are nicio şansă de a prinde playoff-ul. De cealaltă parte, Juventus rămâne pe ultimul loc în Liga I, cu doar 9 puncte strânse în 22 de runde.

VIDEO | POLI IAŞI - JUVENTUS BUCUREŞTI 3-1

Poli Iaşi: Koşelev - Bosoi, Frăsinescu, Cioinac, Bădic - Qaka, Chelaru - Platini, Cristea, Sin - Cisse
Antrenor: Flavius Stoican

Juventus Bucureşti: Stoian - Dima, Morariu, Neag, Ştefan - C. Petre, Călinţaru - Zaharia, Cazan, Stoenac - Ţâră
Antrenor: Marius Baciu

Min. 90: Trei minute de prelungiri

Min. 50: GOOOL IAŞI! Cisse majorează diferenţa ieşenilor

Min. 46: A început repriza a doua

Min. 45: Pauză la Iaşi.

Min. 28: GOOOL POLI IAŞI! Andrei Sin profită de o eroare în apărarea oaspeţilor şi îl învinge pe Stoian.

Min. 26: GOOOL JUVENTUS! Călinţaru a restabilit egalitatea

Min. 11: GOOOL POLI IAŞI! Platini deschide scorul

Min. 1: A început meciul

Echipa pregătită de Flavius Stoican a avut evoluţii oscilante în actualul sezon, iar asta s-a simţit şi în clasament. Dacă în urmă cu câteva etape CSM Poli Iaşi lupta cu şanse reale pentru un loc de play-off, acum şi-a luat gândul în totalitate. Cu cinci etape rămase până la finalul sezonului regulat, moldovenii sunt la 7 puncte de echipa de pe ultimul loc de play-off, FC Viitorul. Spre exemplu, în ultimele cinci meciuri disputate, Iaşi a pierdut trei partide şi a câştigat doar două. În momentul de faţă, are şi un golaveraj negativ, -4, astfel că partida cu Juventus a picat foarte bine pentru echipa lui Flavius Stoican.

Afla mai multe despre: liga 1csm poli iasistoicanjuventus