VIDEO | FCSB s-a distrat la Botoşani. Niţă, pasă decisivă la golul de 3-0! Man, omul meciului!

Steaua şi-a asigurat cele trei puncte de la Botoşani, reuşind să câştige la scor de neprezentare confruntarea cu formaţia lui Costel Enache.

”Bizonul” a deschis scorul în prelungirile primei repriză, după ce, în prealabil, ratase două ocazii mari din poziţii excelente. Man a făcut 2-0 în minutul 58 cu un şut sub bară, de altfel el a fost unul din cei mai buni oameni ai lui Dică la Botoşani. Scorul final, 3-0, a fost stabilit în minutul 90+3, după ce Niţă l-a găsit cu o pasă excelentă pe Tănase.

FC Botoşani - FCSB 0-3 (Gnohere 45+1, Man 58, Tănase 90+3)

FC Botoşani: Cobrea - Unguruşan, Burcă, Miron, Muşat - Tincu, Bordeianu - Roman, Moruţan, Buş - Popa
Rezerve: Pap, Rodriguez, Ciaccheri, Oaidă, Serediuc, Plămadă, Chitoşcă

FCSB: Niţă - Enache, Larie, Bălaşa, Momcilovic - Pintilii, Filip - Man, Achim, Tănase - Gnohere
Rezerve: Vlad, Nedelcu, Pleaşcă, Coman, Golofca, Popescu, Benzar

Min 90+3. GOOOOL FCSB 3-0!!! Niţă îi trimite o pasă decisivă lui Florin Tănase, care scapă singur cu portarul.

Min 72. Cea mai mare şansă de gol a Botoşaniului este irosită de Moruţan.

Min 70. Gnohere simte dureri la coapsă şi nu mai continuă partida. Este înlocuit de Popescu.

Min 58. GOOOOL FCSB! Dennis Man duce scorul la 2-0 cu un şut sub bară.

Min 45+1. GOOOOOL FCSB! Florin Tănase îi lasă mingea foarte bine lui Gnohere, iar francezul nu mai ratează de această dată!

Min 39. O nouă ocazie mare pentru FCSB!

Min 35. Dennis Man face din nou o fază frumoasă, îi pasează din nou lui Gnohere, însă francezul mai ratează o dată!

Min 9. Bălaşa se accidentează şi este înlocuit de Nedelcu.

Min 7. Dennis Man il găşeşte foarte bine pe Gnohere, dar ”Bizonul” trage slab.

Min 1. A început meciul de la Botoşani.

ECHIPELE PROBABILE

Din tabăra gazdelor vor absenta Kuku, Elek şi Fulop, toţi accidentaţi. De la oaspeţi lipsesc Planic, Benzar, Teixeira şi Alibec, de asemenea accidentaţi.

Botoşani (4-2-3-1): Cobrea - Chitoşcă, Miron, Burcă, Muşat - Bordeianu, Tincu - M. Roman II, Moruţan, L. Buş - D. Popa

FCSB (4-2-3-1): Niţă - Enache, Larie, Bălaşa, Momcilovic - Pintilii, Nedelcu - Man, Budescu, Tănase - Gnohere

LIVE VIDEO FC BOTOŞANI - FCSB. Nicolae Dică joacă unul dintre cele mai importante meciuri din acest final de an. Dacă pierde, există riscul ca CFR să se distanţeze la 8 puncte. FCSB se deplasează pe terenul unei echipe care a arătat multă forţă în acest sezon. Este motivul pentru care Dică a odihnit mai mulţi titulari în meciul cu FC Lugano. FC Botoşani ocupă momentan locul 4 în clasament, cu 35 de puncte acumulate în 20 de etape, la 4 distanţă de podium. În ultimele 8 etape a pierdut o singură dată, week-end-ul trecut, 3-0 cu Chiajna.

Conducerea lui FC Botoşani a considerat însă că a fost un accident şi sunt convinşi că jucătorii vor fi mult mai determinaţi în meciul cu FCSB: ”E un meci important pentru noi, în urma rezultatelor din ultimul timp. Eu cred în şansa noastră şi cu argumente. Suntem o echipă care am avut constanţă, bine organizată, cred că forţa noastră e recunoscută în momentul ăsta”, a declarat Costel Enache.

FC Botoşani, ghimpele din coasta granzilor...
Jucătorii lui Costel Enache au scos multe puncte şi cu echipele care se bat la titlu. N-a pierdut în faţa CFR-ului, o performanţă remarcabilă, în condiţiile în care echipa lui Dan Petrescu arată o forţă extraordinară. De asemenea, a învins-o pe Viitorul în ambele manşe.

...însă n-a învins niciodată FCSB-ul
Echipa lui Valeriu Iftime a promovat în 2013 în Liga 1. De atunci, a jucat contra FCSB-ului în 10 meciuri, dintre care unul a fost în Cupa României. Însă FC Botoşani n-a ieşit învingătoare nici măcar o dată. FCSB a reuşit să câştige 9 dintre întâlniri şi cel mai bun rezultat scos de FC Botoşani a fost un 0-0 înregistrat în sezonul trecut.

În ultimele patru meciuri directe s-au marcat puţine goluri. FCSB s-a impus de trei ori cu 2-0 şi o dată s-a terminat 0-0. Casele de pariuri o dau favorită pe FCSB, cu o cotă de 2.00, în timp ce FC Botoşani are 4.70.

FC Botoşani - FCSB este în direct pe Telekom Sport 1, duminică, de la 20:00. Cele mai importante faze video sunt pe telekomsport.ro.

Afla mai multe despre: fc botosanifcsbliga 1live video