VIDEO | Înfrângere la limită pentru FCSB în meciul cu Admira Wacker. Austriecii au condus cu 3-0 la pauză

FCSB

FCSB a pierdut primul meci amical disputat în stagiul de pregătire din Spania. Roş-albaştrii au cedat, scor 2-3, în faţa austriecilor de la Admira Wacker.

FCSB a inceput dezastruos primul amical din Spania, iar Admira Wacker a condus cu 3-0 la pauză. Toate golurile au venit pe fondul unor greşeli mari ale roş-albaştrilor.

Dica a făcut mai multe schimbări după pauză, iar FCSB a început să-şi revină. Teixeira a redus din diferenţă în minutul 53, apoi Budescu a marcat pentru 3-2 dintr-un penalty, în minutul 79.

FCSB - Admira Wacker 2-3
Au marcat: Teixeira '53, Budescu '79 /
Lukas Grozurek '3, '31, Patrick Schmidt '33

A doua repriză:

Prima repriză:

Min. 53 - GOOOOOL Teixeira reduce din diferenţă, după o pasă primită în faţa porţii de la Man

Min. 45 - Fluier final al primei reprize. Roş-albaştrii sunt conduşi la pauză

Min. 34 - GOOOOOL Admira Wacker! O nouă greşeală în apărarea celor de la FCSB. Un jucător al austriecilor a scăpat spre poartă şi l-a "executat" pe Niţă

Min. 31 - GOOOOOL greşeli în lanţ a defensivei roş-albaştrilor. Austriecii îşi dublează avantajul

Min. 3 - GOOOOOOL Admira Wacker deschide repede scorul. Niţă este învins cu un şut din interiorul careului de 16 metri

ECHIPA DE START

FCSB: Niţă - Enache, Planic, Larie, Momcilovic - Nedelcu, Filip - Man, F. Tănase, Fl. Coman - Alibec

Rezerve: Stăncioiu, Vlad, Pintilii, Gnohere, Budescu, Morais, I. Stoica, Benzar, Ov. Popescu, Găman, Texiera

Roş-albaştrii au mai disputat un amical în această iarnă, pierdut în Antalya împotriva ucrainenilor de la Olimpik Doneţk, scor 1-2. E posibil ca în partida de astăzi să-l vedem câteva minute pe teren şi pe Cristi Tănase, cel mai recent transfer al echipei lui Dică.

LIVE VIDEO FCSB - Admira Wacker

Incluzându-le pe cele două menţionate anterior, FCSB va disputa doar patru amicale în această pauză de iarnă. Cel mai important test va fi duminică, în faţa chinezilor de la Jiangsu, antrenaţi de Fabio Capello.

La fel ca FCSB, care îl are pe Gnohere, şi Admira dă golgheterul campionatului în competiţia internă, pe Christoph Knasmullner, autor a 12 goluri în 20 de etape. Adversara roş-albaştrilor are prezenţe sporadice în cupele europene, cea mai bună performanţă din istoria clubului fiind sfertul de finală pierdut în 1990 cu Anderlecht, în Cupa Cupelor.

De menţionat faptul că Admira şi-a câştigat toate cele trei meciuri amicale disputate până acum, însă niciunul dintre adversarii întâlniţi nu au fost de calibrul FCSB.

Azi, 25 ianuarie, ora 17:00