VIDEO | FCSB - Chiajna 2-1. Golul magnific al lui Nedelcu şi o nouă reuşită din partea golgheterului Gnohere aduc victoria roş-albaştrilorgalerie foto

FCSB a învins-o cu 2-1 pe Concordia Chiajna, într-o partidă contând pentru etapa a 17-a din Liga I. Meciul a fost transmis în direct de Telekom Sport 1, cu LIVE VIDEO şi pe www.telekomsport.ro

Drumul spre victorie al roş-albaştrilor a fost deschis de golul magnific marcat de puştiul Dragoş Nedelcu în minutul 14. Trei minute mai târziu însă, Andrei Marc reuşea să egaleze, profitând de o eroare mare a lui Florin Niţă, care a ieşit pe sub minge.

Scorul final a fost stabilit încă din prima repriză, golgheterul Ligii 1, francezul Gnohere, punctând în minutul 39. Până la final n-au mai fost ocazii mari de gol, iar FCSB revine pe primul loc în clasament.

Un moment interesant s-a petrecut în minutul 78, când Dică l-a înlocuit pe Gnohere cu Alibec. Ambii jucători au fost aplaudaţi la scenă deschisă, suporterii iertându-l pe fostul jucător al Astrei pentru ieşirea necontrolată din meciul cu Voluntari.

După 17 etape, FCSB are 38 de puncte, cu unul mai mult decât CFR Cluj şi cu cinci mai mult decât CS U Craiova. Etapa viitoare, echipa lui Nicolae Dică are meci în deplasare cu CSM Iaşi.

Harlem Gnohere a ajuns la 10 goluri marcate în acest sezon al Ligii 1.

FCSB - CHIAJNA 2-1 (Nedelcu 14, Gnohere 39 / Marc 17)

Min. 90+3 - Final de meci pe Arena Naţională.

Min. 90 - Colţescu îl avertizează cu cartonaş galben pe Bumba pentru un fault asupra lui Tănase

Min. 87 - Chiajna riscă tot: Pena intră în locul lui Marian Cristescu

Min. 83 - Niţă reţine în doi timpi o minge şutată bine de Bumba. Şansă bună ratată de Chiajna...

Min. 82 - Crainicul anunţă numărul spectatorilor: 3.254!

Min. 80 - Dragoş Nedelcu s-a accidentat şi primeşte îngrijiri pe margine. Dică nu-l mai poate schimba.

Min. 78 - Dică îl schimbă pe Gnohere cu Denis Alibec, care este primit cu căldură de public

Min. 70 - Moldovan răspunde repede şi îl introduce pe Bud în locul lui Babic

Min. 68 - Încă o schimbare la FCSB: Pintilii intră în locul lui Ovidiu Popescu

Min. 60 - Schimbă şi Ion Moldovan: Bawab intră în locul lui Ronaldo Deaconu

Min. 55 - FCSB începe în forţă repriza secundă, pe care o domină autoritar

Min. 46 - Dică face o primă schimbare: Florinel Coman îi ia locul în teren lui Dennis Man

Min. 46 - A început repriza secundă

Min 45+2 - Arbitrul pune capăt primei reprize

Min. 39 - GOOOOL FCSB! Gnohere marchează şi se duce să se îmbrăţişeze cu Alibec

Mni. 38 - Fotbal excelent practicat de Chiajna până acum. Apărarea funcţionează bine, iar faza de contraatac produce panică în defensiva gazdelor

Min. 30 - Absenţa lui Budescu se resmite în jocul gazdelor, care nu şi-au creat prea multe ocazii de gol până acum

Min. 17 - GOOOOL CHIAJNA! Niţă iese greşit pe centrare, iar Andrei Marc profită şi aduce egalarea

Min. 14 - GOOOOL FCSB! Nedelcu înscrie cu un şut superb de la mare distanţă

Min. 5 - Nimic de menţionat până acum, poate doar prezenţa celor 6 suporteri ai Chiajnei :)

Min. 1 - A început partida

UPDATE, 19:15. Iată echipele de start!

FCSB (4-2-3-1): Niţă - Enache, Bălaşa, Planici, Momcilovici - Nedelcu, Ov. Popescu - Man, Tănase, Teixeira - Gnohere
Rezerve: Stăncioiu, Pintilii, Alibec, L. Filip, Morais, Fl. Coman, D. Benzar

Chiajna (4-2-3-1): Caparco - Patache, A. Marc, Albu, Fota - Babic, Bucşa - Deaconu, Cristescu, Bumba - Batin
Rezerve: Isvoranu, Răducanu, V. Gheorghe, Bawab, Dobrosavlevici, Bud, Pena

UPDATE: Opt jucători sunt indisponibili pentru această partidă: Larie, Benzar şi Budescu absentează de la gazde, în timp ce oaspeţii vin la Bucureşti fără Manasse, Bărboianu, Grădinaru, Bucurică şi Bud.

UPDATE: Echipa pe care Nicolae Dică ar putea s-o trimită în teren în meciul cu Chiajna

FCSB n-a mai pierdut de şapte etape în Liga I, iar trupa lui Dică vrea să-şi continue seria perfectă şi după meciul cu Concordia Chiajna. Partida de pe Arena Naţională ar putea aduce al 11-lea succes stagional pentru roş-albaştri.

Gazdele vin după succesul la scor cu CSU Craiova, în timp ce Chiajna se prezintă în faţa liderului din Liga I după două înfrângeri consecutive, cu Craiova şi Poli Iaşi. În istoria confruntărilor directe dintre cele două formaţii, cu FCSB în postura de gazdă, steliştii au avut câştig de cauză aproape de fiecare dată. Singura excepţie fiind un 2-2, în 2015.

LIVE VIDEO FCSB - CHIAJNA

Casele de pariuri o văd favorită certă pe FCSB, iar pentru o victorie a roş-albaştrilor vei primi o cotă de 1,35. Un succes al Concordiei ţi-ar mări investiţia de nouă ori, în timp ce un egal este răsplătit de agenţii cu o cotă de 4,50.

Meciul dintre FCSB şi Concordia Chiajna pune faţă în faţă cel mai bun atac (FCSB - 34 de goluri marcate) şi una dintre cele mai slabe apărări (Chiajna - 21 de goluri primite). Aşadar, ne putem aştepta la o partidă cu multe reuşite, în special după ultimele meciuri în care elevii lui Dică au arătat un apetit ofensiv extraordinar.

Dacă împingem şi mai mult statistica şi ne uităm pe forma celor două grupări, atunci remarcăm că FCSB e neînvinsă în ultimele 12 meciuri disputate în toate competiţiile. Ultima înfrângere a FCSB-ului datează din 9 septembrie 2017, atunci când steliştii pierdeau în faţa Viitorului, scor 0-1.

De cealaltă parte, Chiajna a avut un parcurs senzaţional în prima perioadă de după instalarea ”Comisarului” Ion Moldovan. Concordia a bifat atunci patru victorii consecutive, dar elanul s-a stins dramatic, iar forma fotbaliştilor ilfoveni este destul de modestă în prezent. Trei înfrângeri consecutive, dintre care două în campionat şi una în Cupa României.

Afla mai multe despre: fcsbchiajnaliga 1gnoherealibec