VIDEO | FC Viitorul a învins Juventus Bucureşti, scor 1-0. Ianis Hagi a marcat după o pauză de 15 luni

Formaţia FC Viitorul a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Juventus Bucureşti, într-un meci din etapa a XXIV-a a Ligii I.

LIVE VIDEO | JUVENTUS - VIITORUL 0-1 (Hagi 79)

Golul afost marcat de Ianis Hagi, în minutul 78, dintr-un penalti acordat pentru henţ în careu.

Cartonaşe galbene: Balgiu ’60, Drăghici ’73, Nicoară ‘80 / Dumitrescu ’66, Cojocaru ‘90+2

Arbitri: George Găman - Adrian Ghinguleac, Imre Laszlo Bucsi - Cătălin Popa

Observatori: Marin Petrache, Irina Mîrţ

FINAL

min. 79: GOOOL FC Viitorul! Ianis Hagi marchează primul său gol într-un meci oficial, după o pauză de 15 luni.

min. 73: Ocazie Viitorul! Ganea primeşte foarte bine o pasă pe culoar, întoarce mingea la Gavra, care şutează în bară.

min. 48: Ocazie pentru Juventus! Andrei Ciobanu respinge greşit o minge, dar Cojocaru se înalţă şi reţine balonul în faţa lui Reda Rabei.

min. 46: A început repriza secundă!

PAUZĂ

min. 45+1: Ocazie Viitorul! Ganea şutează foarte bine din lovitură liberă, dar Drăghia respinge în corner.

min. 28: Ocazie Juventus! O repunere rapidă a lui Cojocarul s-a transformat într-o ocazie imensă pentru Juventus.

min. 25: Ocazie Viitorul! Chiţu pătrunde foarte bine în careul de 16 metri, dar trage în blocaj.

min.21: Ocazie Viitorul! Ianis Hagi pătrunde în careu, îi pasează lui Ganea, acesta întoarce mingea înapoi, în zona punctului cu var, iar Cicâldău şutează puternic, dar mingea este respinsă de apărarea celor de la Juventus.

min. 6: Ocazie URIAŞĂ pentru Viitorul! Balonul lobat de Cicâldău peste Drăghia a fost scos de Ştefan de pe linia porţii.

min. 1: A început meciul.

JUVENTUS: Drăghia - Ciprian Petre, Walace, Leca, Ştefan - Balgiu, Acolatse - Nicoară, Rabei, Ciobanu - Elek

VIITORUL: Cojocaru - Căpuşă, Ţîru, Mladen, Ganea - Cicâldău, Băluţă, Vână - Chiţu, Hagi, Lima

Revenind la meciul Juventus - Viitorul, ambele formaţii au început cu o remiză noul an. Juventus a terminat la egalitate în deplasarea de la FC Botosani, scor 0-0, în timp ce Viitorul a remizat cu Astra, scor 1-1.

Meciul din turul campionatului a fost câştigat de campioana României, scor 2-0. Viitorul are rezultate modeste pe teren străin, suferind o serie de trei înfrângeri consecutive: 0-2 cu FCSB, 1-3 cu CSU Craiova şi 2-3 cu FC Botoşani, în Cupa României. Juventus a reuşit o singură victorie acasă în acest sezon: 2-1 cu Sepsi, echipă alături de care a promovat din Liga 2.

Afla mai multe despre: viitorulliga 1juventus