VIDEO | Luis is back! Leganes - FC Barcelona 0-3. Suarez a ”muşcat” de două ori

La Liga

FC Barcelona îşi continua parcursul foarte bun în campionat. Catalanii s-au impus cu 2-0 pe terenul lui Leganes, într-un meci în care Luis Suarez a fost vedeta. Barca este pe primul loc în Primera, cu 34 de puncte, cu 7 mai multe decât Valencia şi cu 11 peste Real Madrid, care au însă un meci în minus.

Deplasarea de la Leganes părea simplă pentru FC Barcelona, dar gazdele au jucat destul de bine în prima repriză. Catalanii au avut nevoie de gafa portarului Cuellar pentru a deschis scorul. În minutul 28, goalkeeper-ul lui Leganes s-a poziţionat greşit la un şut din unghi al lui Alcacer, a respins în faţă, Suarez a fost atent şi a împins mingea în poarta goală.

Barcelona a mai ratat câteva ocazii în prima repriză, dar scorul la pauză a rămas 0-1. În partea a doua, Suarez a primit o nouă mână de ajutor din partea lui Cuellar. Portarul lui Leganes a respins greu o minge de sub transversală, mingea a ajuns la Suarez, care a făcut 2-0 cu un voleu din cădere. Tabela a fost închisă de Paulinho, în minutul 90, dintr-o pasă primită de la Messi.

Min. 90+2 S-a terminat meciul

Min. 90 GOL BARCELONA! Paulinho, intrat în partea a doua, împinge în poartă o minge primită de la Messi

Min. 60 GOL BARCELONA! Suarez face ”dubla”. Atacantul Barcelonei profită de o nouă respingere a portarului Cuellar şi înscrie cu un voleu din cădere

Min. 46 A început repriza secundă

Min. 45+1 S-a terminat prima parte

Min. 28 GOL BARCELONA! Suarez a marcat după o greşeală a portarului advers, care a respins prost un şut al lui Alcacer.

Min. 4  Suarez a deschis scorul dintr-o pasă primită de la Alba, însă fundaşul stânga al Barcelonei se afla în off-side în momentul în care a primit mingea

Min. 1 Fluier de start

• LEGANES: Cuellar - Zaldua, Munoz, Siovas, Rico - Perez, Gabriel - El Zhar, Eraso, Szymanowki - Ambrabat
  • FC BARCELONA: Ter Stegen - Semedo, Pique, Umtiti, Alba - Rakitic, Busquets, Iniesta - Messi, Suarez, Paco

Leganes a fost considerată revelaţia sezonului în La Liga, dar ultimele două etape au adus tot atâtea înfrângeri şi echipa a pierdut teren important atât în clasament, cât mai ales din punct de vedere al moralului. Leganes are cinci victorii în actuala ediţie, două partide încheiate la egalitate şi patru meciuri pierdute.

Nu e o deplasare înfiorătoare pentru lider. FC Barcelona nu a pierdut încă niciun meci în campionat. Mai mult de atât, a bifat nu mai puţin de zece meciuri câştigate cu o singură remiză. Şi nu doar linia de clasament a catalanilor sperie, ci şi jocul, unul considerat mai bun de la etapă la etapă. Cel puţin, în La Liga

LIVE LEGANES - FC BARCELONA. ECHIPELE PROBABILE

Leganes (4-4-1-1): Cuellar - Zaldua, Munoz, Siovas, Rico - Brasanac, Moran, Gabriel, Szymanowski - Eraso - Beauvue

FC Barcelona(4-4-2): ter Stegen - Jordi Alba, Umtiti, Pique, Nelson Semedo - Iniesta, Rakitic, Busquets, Alcacer - Suarez, Messi

Nu există echipă mai ofensivă decât Barcelona, în La Liga, în această ediţie de campionat. 30 de goluri au marcat catalanii, la fel ca cei de la Valencia. Problema adversarilor nu o reprezintă însă strict apetitul de gol, ci şi apărarea pusă în scenă de Barca. De 4 ori au scos în 11 etape mingea din propria poartă, elevii lui Valverde

Pentru Leganes problemele continuă. După înfrângerea de la Sevilla, scor 2-1, a urmat şocul de la Valencia, încheiat cu un neverosimil, 3-0 pentru adversari. Şi ca toate să se complice, la rând vine Barcelona

LEGANES - FC BARCELONA, COTELE LA PARIURI

Pariorii au în faţă o ofertă puternică - cel puţin cei curajoşi. Cine vrea să mizeze pe o victorie a gazdelor trebuie să ştie că fiecare leu se poate întoarce înapoi de 9 ori. Şi remiza este răsplătită generos, de peste 5 ori banii investitţi, în timp ce o eventuală victorie a catalanilor are o cotă mică de 1.30

Afla mai multe despre: fc barcelonaleganesla ligamessicatalanilive videoonlineofensivaaparare