VIDEO | Real Madrid - Bayern Munchen 2-1 (4-3 la general). Trupa lui Ancelotti, calificare dramatică în finala Champios League. Joselu, eroul madrilenilor

Real Madrid a învins-o pe Bayern Munchen, scor 2-1, în manşa a doua din semifinalele Champions League şi o va întâlni pe Borussia Dortmund în marea finală programată pe Wembley.

În ultimul act, Real Madrid va întâlni Borussia Dortmund, care a trecut în semifinale de PSG, scor 1-0 în tur şi la fel, 1-0 în retur.

Finala Champions League se va disputa în data de 1 iunie, pe stadionul Wembley din Londra.

Real Madrid a câştigat de 14 ori principala competiţie intercluburi continentală, ultima dată în 2022. Borussia Dortmund a triumfat la o ediţie, în 1997.

VIDEO | Real Madrid - Bayern Munchen 2-1 (Joselu 88, 90+1 / Davies 68) / (2-2 în tur)

Min 90+15. Final de meci. Real Madrid se califică în finala Champions League. Adversară: Borussia Dortmund.

Min 90+11. Gol anulat Bayern. Nemţii marchează, dar reuşita este anulată de VAR pentru offside. Faza i-a enervat la culme pe cei din staff-ul munchenezilor. Tuchel este avertizat.

Min 90+1. GOOOL Real. Joselu face ”dubla”. Reuşita este validată şi de VAR, acolo unde faza a fost analizată pentru un posibil offside.

Min 88. GOOOL Real. Joselu aduce egalarea pentru madrileni, după o gafă uriaşă a veteranului Neuer.

Min 75. Ocazie Bayern. Kane trece puţin pe lângă golul de 2-0.

Min 71. Gol anulat Real. Spaniolii marchează, dar reuşita este anulată de VAR pentru un fault în atac făcut de Nacho asupra lui Kimmich.

Min 68. GOOOL Bayern. Davies primeşte o diagonală lungă de la Kane, are o acţiune individuală şi trimite un şut fabulos, care se duce direct în poartă, în plasa laterală.

Min 66. Ocazie Bayern. Musiala răspunde şi trimite un şut bun, respins cu greu de Lunin.

Min 61. Ocazie Real. Vinicius prinde un şut foarte bun, dar Neuer are o nouă intervenţie fantastică.

Min 59. Ocazie Real. Rodrygo trimite pe poartă din lovitură liberă, dar Neuer intervine providenţial.

Min 55. Ocazie Real. Rodrygo este la un pas de gol. Trimite foarte puţin pe lângă poartă.

Min 53. Ocazie Bayern. Kane se află din nou în faţa golului, dar nu are succes.

Min 47. Ocazie Bayern. Alphonso Davies are o şansă mare de gol. Se dă corner.

Min 46. Începe repriza a doua.

Min 44. Ocazie Bayern. Mazraoui trimite un şut pe poartă, dar reţinut de Lunin.

Min 39. Ocazie Real. Kroos trece şi el pe lângă gol.

Min 28. Ocazie Bayern. Kane prinde un voleu foarte bun, dar Lunin scoate mingea în corner.

Min 13. Ocazie Real. Vinicius îşi trece şi el în cont o mare şasnă de gol.

Min 7. Ocazie Bayern. Gnabry ratează şi el pentru oaspeţi.

Min 6. Ocazie Real. Rodrygo are prima şansă a meciului.

Min 1. Începe meciul.

Echipele de start

• Real Madrid: Lunin - Carvajal, Nacho, Rudiger, Mendy - Valverde, Tchouameni, Kroos - Rodrygo, Bellingham, Vinicius
  • Rezerve: Courtois, Kepa, Militao, Modric, Camavinga, Joselu, L. Vazquez, Ceballos, F. Garcia, B. Diaz, A. Guler
  • Bayern Munchen: Neuer - Kimmich, De Ligt, Dier, Mazraoui - Laimer, Pavlovic - Sane, Musiala, Gnabry - Kane
  • Rezerve: Peretz, Ulreich, Upamecano, Kim, Goretzka, Choupo-Moting, Zaragoza, Davies, Muller, Tel

Real Madrid - Bayern Munchen este meciul care va da a doua finalistă a Ligii Campionilor în acest sezon. După calificarea surprinzătoare a Borussiei Dortmund, de marţi seara, cea mai tare competiţie intercluburi programează astăzi un duel de mare interes între două dintre cele mai importante cluburi din istoria fotbalului mondial. La doar o săptămână distanţă de la partida tur, Real Madrid şi Bayern Munchen vor juca în Spania manşa retur a semifinalelor. În Germania, campioana Spaniei a deschis scorul încă din minutul 24, prin Vinicius, însă bavarezii au întors scorul în doar patru minute, în repriza secundă. După golurile marcate de Sane şi de Kane, Vinicius a reuşit "dubla" din penalty şi a stabilit scorul final, 2-2.

Real Madrid - Bayern Munchen LIVE VIDEO, astăzi, de la ora 22:00, în direct la Orange Sport 1

Acum ai 50% pentru 24 luni reducere la abonamente la trecerea de pe PrePay. Oferta, la Orange

Real Madrid are o serie impresionantă de meciuri fără înfrângere în toate competiţiile, ultimul eşec în 90 de minute datând din septembrie 2023. Echipa lui Ancelotti abia şi-a adjudecat un nou titlu de campioană în Spania, astfel că Real se poate concentra în totalitate pe un alt obiectiv important al sezonului, câştigarea Ligii Campionilor.

Acum ai nelimitat minute şi SMS, de la 3€/lună, abonament la portare. Oferta, la Orange

De partea cealaltă, după şase meciuri consecutive fără înfrângere în toate competiţiile, Bayern Munchen a cedat, în Bundesliga, în deplasarea de la Stuttgart, contracandidata sa la locul secund în clasament. Cu titlul pierdut deja încă de luna trecută, în faţa lui Bayer Leverkusen, bavarezii îşi pot salva sezonul cu un succes în Liga Campionilor.

Afla mai multe despre: real madridbayern munchenreal madrid bayern munchensemifinale champions league