VIDEO | Craiova câştigă derby-ul cu Viitorul şi urcă pe locul doi! Campioana poate rata PlayOff-ul! Faze controversate în Bănie

Universitatea Craiova a câştigat cu 3-1 meciul cu Viitorul şi a urcat pe poziţia a doua în Liga I. De cealaltă parte, trupa lui Hagi a căzut pe locul şase şi poate rata prezenţa în PlayOff

Constănţenii au fost mai buni în prima repriză, când au şi deschis scorul prin reuşita fabuloasă a lui Ţucudean, dar au cedat în partea a doua, după o decizie discutabilă a lui Horaţiu Feşnic.

Arbitrul a acordat o lovitură de pedeapsă pentru olteni şi l-a eliminat pe Ţîru, în minutul 58, iar de acolo filmul s-a rupt pentru Viitorul. Oltenii au marcat de trei ori, prin Mitriţă, Bancu şi Bărbuţ, iar campioana poate rata prezenţa în PlayOff.

VIDEO | CRAIOVA - VIITORUL 3-1

U Craiova: Calancea - Datkovici, Kelici, Briceag - Martici, Mateiu, Zlatinski, Bancu - A. Burlacu, Mitriţă, Băluţă
Viitorul: Tordai - D. Lopez, Hodorogea, Ţîru, Ne Nooijer - Cicâldău, Mladen, Cr. Ganea - Vână, Ţucudean, Măţan

Min. 90+3: Final de meci.

Min. 90: Trei minute suplimentare

Min. 77: GOOOL CRAIOVA! Bărbuţ înscrie din doi metri, după o fază splendidă făcută de Bancu!

Min. 62: GOOOL CRAIOVA! Bancu marchează, după ce şutul lui Zlatinski nimereşte bara!

Min. 58: GOOOL CRAIOVA! Mitriţă îl învinge pe Tordai, din penalty, cu un şut imparabil!

Min. 57: Ţîru este eliminat! Craiova va beneficia de o lovitură de pedeapsă

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45: Pauză la Craiova.

Min. 42: GOOOL VIITORUL! Ţucudean deschide scorul cu un şut fabulos, din foarfecă!

Min. 38! BARĂ CRAIOVA! Şutul lui Mitriţă se duce în bara porţii apărate de Tordai! Noroc mare pentru Viitorul

Min. 32: Băluţă îl ridiculizează pe Ne Nooijer, dar şutează slab.

Min. 12: Ocazie imensă pentru Viitorul! Ganea ratează dintr-o poziţie perfectă

Min. 8: Oltenii cer penalty la o imprudenţă a lui Lopez. Feşnic acordă doar corner.

Min. 5: Start mai bun de joc pentru olteni!

Min. 1: A început meciul.

Atmosferă impresionantă pe ”Ion Oblemenco”. 15.000 de oameni au cântat ”Deşteaptă-te, române”

Oltenii au avut un meci destul de greu în Cupa României, reuşind să se califice după 3-2 cu CS Afumaţi, asta după încă două reprize de prelungire. Nu acelaşi lucru poate fi spus şi despre campioana României.

Viitorul Constanţa a ratat prezenţa în sferturile Cupei după ce a fost învinsă cu 3-2 de FC Botoşani. A fost al treilea meci consecutiv în care băieţii lui Gică Hagi n-au reuşit să câştige. Săptămâna trecută, Universitatea Craiova a reuşit prima victorie pe teren propriu (3-1 cu Juventus) după o serie de patru meciuri în care a înregistrat două remize şi tot atâtea înfrângeri.

Afla mai multe despre: csu craiovafc viitorulliga 1