Manchester City şi Crystal Palace, în semifinalele Cupei Angliei. Nottingham Forest – Liverpool, ultimul sfert de finală

Echipele Manchester City şi Crystal Palace s-au calificat, duminică, în semfinalele Cupei Angliei, după victoriile obţinute în sferturi.

Manchester City a învins în deplasare Southampton, scor 4-1. Au marcat Sterling ’12, De Bruyne ’62 (penalty), Foden ’75 şi Mahrez ’78 pentru învingători, respectiv Laporte ‘45+2 (autogol) pentru învinşi.

Crystal Palace s-a impus acasă, cu scorul de 4-0, în faţa echipei Everton. Victoria nu poate fi considerată o surpriză, dar, totuşi, este una, prin proporţiile scorului.

Au înscris Guehi ’25, Mateta ’41, Zaha ’79 şi Hughes ’88.

Sâmbătă a acces în semifinale Chelsea Londra (scor 2-0 cu Middlesbrough).

În careul de aşi este aştepată să se califice şi Liverpool.

Meciul Nottingham Forest (liga a doua) – Liverpool, cel care va decide ultima semifinalistă din Cupa Angliei, sezonul 2021-2022, are loc tot duminică.

Anul trecut, trofeul a fost câştigat de Leicester City. ”Vulpile” conduse de Brandan Rodgers s-au impus în faţa lui Chelsea la limită, scor 1-0. Unicul gol a fost marcat de Tielemans ’63.

Afla mai multe despre: manchester cityfa cup