Miriam Bulgaru, calificată în optimile turneului ITF de la Koper

Jucătoarea română de tenis Miriam Bianca Bulgaru s-a calificat în optimile de finală ale turneului ITF de la Koper (Slovenia), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după ce a trecut de conaţionala sa Cristina Dinu cu 5-7, 6-4, 6-4.

Bulgaru (25 ani, 195 WTA) s-a impus după trei ore şi 14 minute de joc. În decisiv, Dinu a condus cu 4-1, dar Bulgaru a câştigat cinci game-uri consecutive, setul şi meciul.

Pentru Bulgaru a fost prima victorie reuşită în faţa Cristinei Dinu (31 ani, 233 WTA), care câştigase primele trei dueluri, toate desfăşurate în România.

În optimi, Miriam Bulgaru o va înfrunta pe croata Antonia Ruzic (21 ani, 210 WTA), care s-a impus în prima lor confruntare, în 2022, la Osijek, în primul tur, cu 7-6 (7/5), 5-7, 6-4.

În alt meci din primul tur, Anca Todoni (19 ani, 191 WTA) a fost învinsă de Lina Gjorcheska (Macedonia de Nord), cu 6-4, 6-1, după o oră şi 39 de minute. Todoni şi Gjorcheska (29 ani, 221 WTA) sunt al egalitate în meciurile directe, 1-1, după ce românca s-a impus anul trecut în finală la Osijek, cu 6-4, 6-3.

Afla mai multe despre: miriam bulgaru