N-a fost loc de surprize. Victorie în două seturi pentru Wozniacki în partida cu Buzărnescu

Mihaela Buzărnescu, locul 44 WTA, a fost învinsă, cu scorul de 6-2, 6-3, de Caroline Wozniacki (Danemarca), locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, în primul tur al Australian Open.

Wozniacki a condus cu 2-0, după un break la start, dar Buzărnescu a revenit şi a egalat. A urmat o perioadă de şase game-uri, în care jucătoarea noastră a "dispărut" din meci, iar advesrara ei a pus repede 6-2 pe tabelă, după 30 de minute de joc, şi 2-0 în setul secund.

La acest scor, Buzărnescu a găsit cele mai bune lovituri şi a întors la 3-2, cu două break-uri câştigate. Însă, din nou, jocul Mihaelei s-a stins, iar daneza a dominat disputa prin mobilitate şi precizie, impunându-se cu 6-2, după 71 de minute de la start.

A fost pentru a doua oară când Buzărnescu a jucat la un Grand Slam cu Wozniacki, din tot atâtea participări pe tabloul principal. Daneza a învins-o pe româncă şi anul trecut, la US Open, în primul tur, cu 6-1, 7-5.

Mihalea Buzărnescu va primi un cec de 50.000 de dolari australieni (32,500 de euro) şi 10 puncte WTA.

Afla mai multe despre: wozniackiaustralian openmihaela buzarnescugrand slam