O întoarcere în timp dureroasă: cele trei finale pe care Simona Halep trebuie să le uite

Simona Halep

Simona Halep joacă, astăzi, de la 16:00, pentru un prim titlu de Grand Slam, la Roland Garros. Pentru actualul lider mondial, va fi a patra finală de asemenea anvergură, a doua din acest an, după Australian Open.

Înaintea marelui meci de sâmbătă, Halep a refuzat să răspundă când a fost întrebată ce a învăţat din eşecurile anterioare suferite în finalele de Grand Slam. "Putem să schimbăm subiectul, să vorbim despre vreme, e atât de frumos afară (râzând). Dacă voi câştiga sâmbătă, vă voi spune", a răspuns ea.

În precedentele finale majore, Halep a fost învinsă de rusoaica Maria Şarapova, letona Jelena Ostapenko şi daneza Caroline Wozniacki, la finalul unor meciuri care au semănat.

Finala Roland Garros 2014: Simona Halep (4 WTA) – Maria Şarapova (7 WTA) 4-6, 7-6 (5), 4-6

După un prim set pierdut şi un al doilea câştigat în tie-break, Simona a fost la două game-uri de triumf. La 4-4 în decisiv, ea a servit, dar Şarapova s-a dovedit mult mai determinată, a făcut break la zero şi apoi a închis meciul tot cu un game alb. Partida a durat trei ore şi două minute.

Finala Roland Garros 2017: Simona Halep – Jelena Ostapenko 6-4, 4-6, 3-6

Simona a câştigat primul set şi părea să se îndrepte, din nou, după trei ani, spre primul titlu de Grand Slam. A avut trei şanse de 4-0 în setul doi, dar nu le-a concretizat. Apoi, a condus 3-1 în decisiv, scor la care a avut şi serviciul, dar s-a prăbuşit din nou. Ostapenko a avut o nouă revenire fantastică - nu a mai pierdut niciun game până la final şi ea a fost cea care a cucerit primul trofeu de Grand Slam al carierei, deşi nu avea în palmares nici măcar un titlu WTA. De o oră şi 59 de minute a avut nevoie letona ca s-o învingă pe Halep.

Total puncte câştigate 94-102

Finala Australian Open 2018: Simona Halep – Caroline Wozniacki 6-7 (2), 6-4, 4-6

La fel ca în primele două finale majore, Halep a cedat în trei seturi. În decisiv, a avut 4-3 şi serviciul. La acest scor, Wozniacki a cerut o pauză medicală suspectă, iar după cinci minute a revenit complet schimbată fizic şi psihic. În ultimele game-uri, daneza a câştigat 13 puncte, iar Simona doar şapte. Două ore şi 50 de minute a durat partida.

Total puncte câştigate: 108-110

Citeşte şi: LIVE BLOG | Finala de la Roland Garros începe la 16:00: Halep - Stephens

Afla mai multe despre: halepgrand slamroland garros