Pachuca s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial al Cluburilor

Echipa mexicană Pachuca, deţinătoarea Ligii Campionilor din zona CONCACAF, a învins, cu scorul de 1-0, după prelungiri, echipa marocană Wydad Casablanca şi s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial al Cluburilor, desfăşurat în Emiratele Arabe Unite.

Unicul gol al meciului disputat pe stadionul Zayed Sports City din Abu Dhabi a fost marcat de Victor Guzman, în minutul 112, după ce la sfârşitul celor 90 de minute scorul a fost 0-0.

Formaţia marocană a evoluat în inferioritate numerică din minutul 69, după eliminarea lui Brahim Nakach, pentru cumul de cartonaşe galbene.

În semifinale, Pachuca va întâlni gruparea braziliană Gremio, deţinătoarea Copei Libertadores, într-un meci programat pe 12 decembrie.

Afla mai multe despre: pachucawydad casablancaemiratele arabe uniteguzman