Peres Jepchirchirchir a câştigat maratonul de la Londra şi a stabilit un nou record mondial

Alte sporturi

Kenyanca Peres Jepchirchirchir, campioana olimpică în exerciţiu, a câştigat duminică maratonul de la Londra în două ore, şaisprezece minute şi şaisprezece secunde, un nou record mondial pentru o cursă rezervată exclusiv femeilor.

Sportiva în vârstă de 30 de ani a depăşit vechiul record al compatrioatei sale Mary Keitany, stabilit în 2017 (2h17:01), deja în capitala britanică.

Ea s-a impus în faţa etiopiencei Tigst Assefa, care în 2023 a devenit cel mai rapid maratonist din lume la Berlin, unde au participat şi alergători de sex masculin.

Kenyanca Brigid Kosgei, fostă deţinătoare a recordului mondial, a terminat pe locul cinci, la trei minute de podium.

Afla mai multe despre: peres jepchirchirchirmaraton londrarecord