Potaissa Turda s-a calificat în optimile de finală ale Challenge Cup la handbal masculin

Handbal

Echipa de handbal masculin Potaissa Turda s-a calificat duminică, în deplasare, în optimile de finală ale Challenge Cup, după ce a învins formaţia KH Trepca (Kosovo), cu scorul de 40-30 (25-15) şi în manşa retur din turul III.

Ambele partide s-au disputat la Mitrovica, în urma unei înţelegeri între cele două echipe.

Sâmbătă, Potaissa a câştigat cu scorul de 35-19 (16-8), iar duminică s-a impus cu 40-30 (25-15). Astfel, cu 75-49 la general se califică în optimile de finală ale Challenge Cup şi îşi va afla adversara la tragerea la sorţi de marţi, de la Viena.

Meciurile vor avea loc în 10-11 şi 17-18 februarie 2018.

În sezonul trecut, Potaissa Turda a jucat finala Challenge Cup, fiind învinsă de Sporting.

În cupele europene va juca, duminică, şi formaţia HC Dobrogea Sud, care a pierdut prima manşă cu SC Magdeburg, scor 25-27 (10-13), în turul trei al Cupei EHF şi va evolua pe teren propriu pentru calificarea în grupele competiţiei.

Afla mai multe despre: potaissa turdachallenge cupcalificare