Premieră în Cupa Angliei: Brighton, învingătoare în primul meci în care s-a utilizat sistemul VAR!

Echipa Brighton and Hove Albion s-a calificat luni în şaisprezecimile de finală ale Cupei Angliei, învingând pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formaţia Crystal Palace, în primul meci oficial din fotbalul englez în care s-a utilizat sistemul de asistenţă video pentru arbitraj (VAR).

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 25, prin Dale Stephens, însă Brighton a întors rezultatul pe parcursul reprizei secunde, graţie golurilor lui Bakary Sako (min.69) şi Glenn Murray (min.87).

În turul următor, Brighton va juca în deplasare cu formaţia de ligă secundă Middlesbrough, conform tragerii la sorţi care a avut loc luni seara.

Iată principalele rezultate înregistrate în turul al treilea al Cupei Angliei la fotbal:

Brighton - Crystal Palace 2-1

Meciurile încheiate la egalitate se vor rejuca pe terenul formaţiilor oaspete în prima manşă.