Probleme cu sistemul Goal-Line Technology la meciul Troyes-Amiens; Acesta a fost dezactivat în repriza a doua

Sistemul Goal-Line Technology, care stabileşte dacă mingea a trecut sau nu cu toată circumferinţa linia porţii, a fost dezactivat în repriza a doua a meciului Troyes-Amiens, la cererea arbitrilor partidei.

În prima repriză, după ce balonul a lovit transversala şi a căzut pe teren la lovitura de cap a jucătorului de la Troyes Suk Huyn-jun, ceasul arbitrului a vibrat, iar François Letexier a validat golul, provocând furia celor de la Amiens şi neînţelegerea suporterilor. După nouă minute de tergiversări, arbitrul a decis să nu valideze golul.

La pauză, la propunerea lui Letexier şi a celorlaţi arbitri, s-a luat decizia de a dezactiva goal-line technology, aceasta fiind validată de Didier Quillot, director general al ligii profesioniste franceze.

În cele din urmă meciul a fost câştigat de Troyes, scor 1-0, prin golul marcat de Darbion, în minutul 78.

Afla mai multe despre: goal-line technologytroyesamiens,