Eliminare ruşinoasă pentru Simona Halep la Wuhan. Înfrângere rapidă în faţa unei jucătoare de 20 de ani

Simona Halep, locul 2 WTA, a pierdut în turul al doilea de la Wuhan Open, scor 2-6, 1-6, în faţa Dariei Kasatkina, locul 31 WTA. Rusoaica s-a impus într-o oră şi 14 minute.

La prima sa apariţie după US Open, unde a fost eliminată în primul tur, Halep a încercat să conducă meciul şi să fie agresivă. Kasatkina a arătat o defensivă perfectă. Cum greşelile se înmulţeau, Halep şi-a ieşit din minţi şi a avut nevoie de intervenţia lui Andrei Pavel.

"Las-o să termine meciul, dar nu-i da tu (n.r. - punctele)", i-a spus Andrei Pavel, la 6-2 şi 4-1.

Înainte, în startul setului secund, Halep a ţipat:"proasta naibii", la 0-1 şi 15-30. Cu încă şase ghemuri luate la rând, rusoaica a pus capăt întâlnirii, într-o oră şi 14 minute de joc. Pentru prezenţa în turul al doilea, Halep va primi 14.265 de dolari şi 60 de puncte WTA. La ediţia precedentă de la Wuhan Open, românca a ajuns în semifinalele, fază în care a fost eliminată de Petra Kvitova, cu 6-1, 6-2.

Simona Halep va evolua în continuarea sezonului la turneul Premier Mandatory de la Beijing (30 septembrie - 8 octombrie).

DESFĂŞURAREA MECIULUI:

Simona Halep - Daria Kasatkina 2-6 / 1-6

SETUL SECUND

GAME, SET & MECI >> Kasatkina îşi face serviciul şi închide partida după o ora şi 14 minute

BREAK >> Halep îşi piede serviciul, iar Kasatkina serveşte pentru meci

GAME >> Game fără probleme pentru rusoaică. 4-1 în setul secund, iar Kasatkina e tot mai aproape de victorie

BREAK >> Kasatkina face primul break al setului secund şi se desprinde la 3-1

GAME >> Rusoaica salvează două mingi de break ale Simonei şi îşi câştigă, până la urmă, game-ul

GAME >> Halep câştigă primul game pe propriul serviciu din acest meci, după 53 de minute

GAME >> Kasatkina îşi face serviciul şi câştigă primul game al setului secund

PRIMUL SET

BREAK >> Kasatkina profită de ezitările Simonei şi închide primul set după doar 42 de minute, scor 6-2

BREAK >> Halep nu cedează şi face al doilea său break din acest set. Rusoaica are în continuare un avans consistent

BREAK >> Kasatkina joacă perfect. Trei break-uri la rând şi serveşte pentru set după doar 31 de minute

GAME >> Game extrem de scurt, iar Kasatkina se distanţează în primul set: 4-1

BREAK >> Kasatkina continuă jocul fără greşeală şi face un nou break. Rusoaica are 3-1 şi serviciul

GAME >> Kasatkina este prima care câştigă un game pe propriul serviciu

BREAK >> Deşi a salvat trei mingi de break, Simona Halep îşi pierde serviciul. Kasatkina egalează în primul set

BREAK >> Simona Halep începe perfect meciul şi face break încă din primul game al partidei

Jucătoarele ies la încălzire:

__________________________________________________________________________

Ştirea iniţială
La simplu, Halep va evolua cu Daria Kasatkina, locul 31 WTA, în al treilea meci de pe terenul central, în jurul orei 11.00.

Halep va juca şi la dublu, alături de Monica Niculescu. Cele două vor întâlni perechea Sorana Cîrstea/Jelena Ostapenko, în ultimul meci de pe terenul doi.

Şi Sorana Cîrstea va juca la simplu, în turul 1, în compania chinezoaicei Qiang Wang, locul 55 WTA, meciul fiind al doilea de pe terenul 1, în jurul orei 12.00.

Kasatkina a învins-o, luni, în primul tur, cu 6-1, 2-6, 6-3, pe americanca Alison Riske, locul 51 WTA, după un meci care a durat o oră şi 50 de minute.

Simona Halep, direct acceptată în manşa a doua, conduce, cu scorul de 2-0, în întâlnirile cu jucătoarea rusă de 20 de ani. Anul acesta, în turul al treilea al French Open, românca a câştigat cu 6-0, 7-5, iar anul trecut, în turul al doilea al turneului de la Miami, cu 6-3, 7-5.

La ediţia precedentă a Wuhan Open, Halep a ajuns în semifinalele, fază în care a fost eliminată de Petra Kvitova, cu 6-1, 6-2.

----------------

Sloane Stephens, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 14, câştigătoarea ultimei ediţii a US Open, şi Madison Keys, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 10, finalistă la Flushing Meadows, au fost eliminate în prima manşă a turneului de categorie Premier 5 de la Wuhan.

Stephens, aflată pe partea de tablou a liderului WTA, Garbine Muguruza, a fost învinsă, luni, cu scorul de 6-2, 6-2, de chinezoaica Qiang Wang, locul 55 WTA, într-o oră şi zece minute. Wang va evolua în turul al doilea cu Sorana Cîrstea, locul 46 WTA.

Keys, aflată pe partea de tablou a Simonei Halep, locul 2 WTA, pe care o putea întâlni în semifinale, a pierdut, cu 2-6, 6-7 (4), meciul disputat cu compatrioata ei Varvara Lepchenko, locul 76 WTA, venită din calificări, după un meci de o oră şi 48 de minute

Lepchenko poate juca împotriva Monică Niculescu, locul 65 WTA, dacă românca va trece, tot luni, de olandeza Kiki Bertens, locul 30 WTA.

Atât Stephens, cât şi Keys s-au aflat pentru prima dată pe teren la un turneu după finala de la US Open, pe care prima jucătoare a câştigat-o cu 6-3, 6-0.

Afla mai multe despre: simona halepteniswuhandaria kasatkina