Reacţia Soranei Cîrstea după ce a bătut-o pe campioana de la Wimbledon. Ce a spus despre prestaţia spectaculoasă din ultimele două seturi: "E cea mai mare revenire din cariera mea"

Sorana Cîrstea a reuşit o victorie de senzaţie în faţa cehoaicei Marketa Vondrousova, campioana entitre de la Wimbledon, cu 2-6, 7-6 (7/1), 6-2, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 3.211.715 dolari.

"Cred că a fost cea mai mare revenire din cariera mea. La 1-5, nu mă gândeam că voi câştiga, voiam să mai lungesc meciul, dar cumva am reuşit să câştig, nici nu ştiu cum. Mă simt bine, mă bucur că am longevitate în circuit, am adrenalina necesară pentru nivelul înalt de la acest turneu. Îmi doresc să le aduc bucurie celor din tribune. Sunt încă în turneu şi mă bucur foarte tare" , a declarat Cîrstea la finalul meciului.

Sorana Cîrstea, locul 22 WTA, s-a calificat, joi, în semifinalele turneului de categorie WTA 1000 de la Dubai, după un meci spectaculos de trei seturi. Românca a pierdut primul set şi a fost condusă de Marketa Vondrousova, favorita 7, cu 5-1 în setul doi. Ea a revenit şi a câştigat setul doi, dar şi setul decisiv.

Sorana a trecut de favorita 7, sportiva cehă Marketa Vondrousova (8 WTA), scor 2-6, 7-6 (7/1), 6-2.

În semifinale, Sorana va evolua contra italiencei Jasmine Paolini, locul 26 mondial.

Afla mai multe despre: sorana cirstea